Smrt páskových technologií není v dohledu

Mnoho korporací spoléhá na pásky jako cenově efektivní dlouhodobé úložiště, které navíc nyní také získává nové použití ve virtualizovaném a často na video orientovaném světě.

Smrt páskových technologií není v dohledu


Role pásku se postupně mění z primárně zálohové na archivační, pro ukládání primárních kopií starých dat, která jsou používána pouze zřídka. Původní představy analytiků byly asi trochu jiné, ale optická disková média tady trochu ztratila kredit, když se ve velkých kauzách opakovaně projevilo, nakolik byly nafouknuté životnosti médií. Zasáhlo to především svět CD-R, když se z roku na roku ukázalo, že se z nich data „vypařují“ nikoli po sto letech, ale spíše po letech a někdy po měsících. Samozřejmě v závislosti na výrobci, typu barviva a dalších faktorech.


Rychlost pásku a snadnost používání se průběžně zlepšují. Jejich slabinou samozřejmě nadále bude rychlost vyhledávání a čtení nesekvenčních dat. Inteligentní algoritmy a řízení mohou do jisté míry pomoci. LTFS (Linear Tape File System) standardizuje způsob indexování obsah páskové kazety, umožňuje páskové médium připojit a zpracovávat, jako by se jednalo o gigantický disk USB. První verzi LTFS uvedla společnost IBM v dubnu 2010, jeho pro velké knihovny dat určenou verzi Library Edition potom v loňském roce.


Efektivnost uložení a přenosové rychlosti se také zvýšila, u standardních kazet založených na specifikaci LTO-6 lze uložit 2,5 TB, respektive s kompresí 6,25 TB. Přenosové rychlosti u mechanik LTO-6 dosahují až 400 MB/s. Dokonce i roboty vyhledávající pásky v knihovnách nejsou tak pomalé, jak by se dalo čekat. K fyzickému nalezení pásku a připravenosti ke čtení typicky dochází do 30-40 sekund, což pro opravdu velké úložiště není tak mnoho. Typickým uživatelem takových knihoven jsou a budou poskytovatelé cloudových řešení, nabízející velkým společnostem možnost outsourcovat dlouhodobé úložné potřeby.


Digital Universe, zpráva IDC uveřejněná na samém počátku tohoto roku, odhaduje, že během následujících osmi let bude vytvořeno 40 zettabajtů digitálních dat. Přepočtem na každého člověka na Zemi dostáváme 2 500 GB (jednotka, která je již čitelnější pro současnou generaci). Podle analýzy bude dostatek důvodů tato data archivovat po delší čas, odhaduje se, že přibližně 33 % všech těchto dat v roce 2020 bude obsahovat informace, které budou stát za analýzu.


Výrobci ukládacích zařízení na tento trh mohou sázet a minimálně v dohledné době nehodlají technologii pásku opouštět. Časem nepochybně odejde za jinými technologickými dinosaury, ale prozatím je v jejich prodeji několik set milionů, možná miliarda dolarů a s pásky se bude potkávat dál.

Úvodní foto: © Leo - Fotolia.com


Komentáře