Souboj grafických karet

Herní grafické karty jsou ziskovou záležitostí pro výrobce a celkově esporty patří mezi oblasti s dosud ne zcela využitým potenciálem.

Souboj grafických karet


V letošním ročníku CES AMD zabodovalo, jeho Ryzen 4000 procesory pro notebooky si získaly pořádnou pozornost. Grafická divize firmy zase oznámila 5600 XT, konkurenci GeForce GTX 1660 Super a GTX 1660 Ti. To jsou populární a relativně levné grafické karty, které okupují zajímavou pozici na trhu.

Architektura Navi je dlouhodobě známá a AMD se osvědčila, takže u ní firma zůstává – a cena je kompetitivní. GTX 1660 Super stojí 230 dolarů, GTX 1660 Ti 280; cenovka 279 dolarů tak očividně ukazuje hlavního soupeře karty.

AMD to ale tradičně nebude mít jednoduché. Uživatelská základna Nvidie je vysoká a málokdy mají zákazníci potřebu změnit značku.

Podle dosavadních benchmarků by se RX 5600 XT měla ukázat jako výkonnější než GTX 1660 Ti, ale počkat si musíme až na reálný výkon v aplikacích u nezávislých testů – benchmarky výrobců probíhají v ideálním prostředí a jen málokdy jsou přesné.

Problém pro 5600 XT může být hlavně GTX 1660 Super. Tu sice bude karta AMD porážet, jenže ne o moc a cenový rozdíl je natolik výrazný, že v této levnější kategorii může u spořivějších hráčů zvítězit Nvidia. Problémem může být i to, jak různé hry reagují na ovladače výrobců.

Samotná GPU disponuje standardními specifikacemi v této cenové kategorii, je to vlastně o něco horší Radeon RX 5700 určená mainstreamovějšímu publiku. Taktovaná je na 1375MHz a 1560MHz při dočasném zvýšení výkonu. Drží se 6 GB paměti (což je dostačující) a to GDDR6, díky kterým je výkon znát.

Na 1080p by grafická karta měla bez problému rozběhnout jakoukoliv hru, z většiny na vysoké detaily. Do virtuální reality bych se s ní ale raději moc nepouštěl.

Celkově je GPU příjemným překvapením v této kategorii, které se stalo novým bojištěm mezi Nvidií a AMD. Jde o výkonnou záležitost a pokud se potvrdí její spolehlivost a rychlost, může uhranout srdce některých hráčů; a to AMD nutně potřebuje.

Úvodní foto: AMD


Komentáře