Čipy, vycházející z jádra Atomu, bude moci TSMC nabízet svých zákazníkům a uzavřené partnerství s TSMC může tedy vést k tomu, že budou vyráběny i další kustomizované procesory, vycházející s jádra Atomu, které pak mohou najít využití na trzích, kam by Intel sám s původními modely Atomů nedosáhl.
Zatím jsou procesory Atom využívané hlavně v nejlevnější kategorii netbooků a nettopů, případně mobilních zařízeních typu MID a smartphonech. Nicméně v budoucnu by mohly být zabudované např. i v dalších elektronických přístrojích a spotřební elektronice.
Podle Seana Maloneye, výkonného vice prezidenta Intelu, si jeho společnost chce ponechat kontrolu nad deriváty Atomů, které budou vyráběny. Současně také potvrdil, že spolu s uzavřeným partnerstvím nepřevádí na TSMC výrobu, takže jakékoliv procesory, jež vzniknou z této spolupráce, bude nakonec vyrábět sám Intel. Společnosti Intel a TSMC již spolupracují zhruba 20 let a tento krok je tedy jen pokračováním stávajících vztahů.
Jack Gold, vedoucí analytik J. Gold Assiciates, k tomu poznamenává, že tato dohoda je podobná situaci, která panuje v oblasti procesorů s ARMovým jádrem. Společnost ARM totiž svá jádra také licencuje pro další výrobce (např. Texas Instruments či Qualcomm) a výrazná část jejích příjmů je pak právě z těchto poplatků. Nicméně tento krok Intelu a TSMC je podle Golda poměrně výrazným tlakem právě na oblast ARMových čipů, které se snaží probojovat z oblasti smartphonů a PDA i do běžných počítačů.
Uzavřené partnerství podle Golda Intelu pomůže zvýšit obrat a také jeho potenciál na trhu prostřednictvím zákazníků TSMC. Tato firma je napojena na řadu výrobců elektroniky a uzavřená dohoda je podle Ricka Tsai, prezidenta společnosti TSMC výhrou pro obě firmy.
Společnost TSMC bude tvořit deriváty procesorů Atom
Společnost Intel informovala, že uzavřela partnerství se společností TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing), která tak získá přístup k designu procesorů Atom, které Intel vyvinul.
autor Martin Noska | Hardware |
Komentáře