SSD budou zdražovat po celý rok, nabídka nestačí poptávce

Protože výroba NAND flash čipů nestíhá pokrývat vysokou poptávku, poskočí ceny standardních SSD až o 16 % a to jen ve druhém kvartálu letošního roku. Podle odhadů analytické firmy DRAMeXchange tak prodejci laptopů pravděpodobně zákazníkům vyšší kapacity integrovaných SSD disků hned tak nenabídnou.

SSD budou zdražovat po celý rok, nabídka nestačí poptávce


Průměrně mají ceny MLC SSD stoupnout o 12 až 16 % oproti poslednímu čtvrtletí minulého roku. Ceny rychlejších TLC SSD by se mohly zvýšit podobně o 10 až 16 %, píše se v tiskové zprávě DRAMeXchange.

Po druhém kvartálu 2017 pak průměrná cena běžných spotřebitelských SSD bude i nadále stoupat, zřejmě však pomaleji.

„Průměrné ceny klientských SSD stoupají nejen kvůli výrobcům počítačů, ale i výrobcům smartphonů, kteří rovněž vytváří vysokou poptávku,“ říká Alan Chen, manažer výzkumu v DRAMeXchange.

Momentálně mají prodeje SSD vykazovat pokles o 7 až 8 % z důvodu nedostatku NAND flash čipů na trhu. Další, a dost možná hlubší pokles prodejů přijde s tím, jak bude poptávka výrazně převyšovat nabídku spolu s růstem cen za TLC NAND flash a nedostatečné zásobě čipů výrobců.

Ceny SSD ovlivňuje rovněž celkový přechod na technologii 3D-NAND a 2D-NAND TLC, což výrazně snížilo dodávky starších typů čipů obzvláště u MLC SSD. Dodavatelů SSD je stále poměrně málo, výkyv i jednoho výrobce či havárie továrny tak snadno ovlivní celý trh.

Co se týče technologie 3D-NAND, lídrem trhu zůstává Samsung. Až v závěsu s prodeji nového standardu stojí Micron a Intel, kteří sice s prodejem začali v podobné době jako Samsung, ale v menších objemech; zbylí konkurenti by svá 3D-NAND SSD měli představit během první poloviny roku a následně zahájit prodeje.

„Růst cen MLC SSD tak překonává rychlejší TLC SSD,“ pokračuje Chen. „Na druhé straně, nedostatečné zásoby NAND flash a vysoké cenové otřesy pravděpodobně odradí výrobce počítačů od zvyšování kapacity SSD. Specifikace pro běžná PC tak zřejmě zůstanou u 128GB a 256GB SSD.“

Míra osvojení SSD disků má v letošním roce překonat 45 %; nárůst se bude týkat především uživatelské sféry spíše než podnikové. DRAMeXchange navíc předpokládá, že podíl SSD využívajících TLC flash překoná v letošním roce 75 %.

Co se týče technologií připojení, překvapivě má růst míra využití rozhraní PCIe. Oproti rozšířenějšímu seriál ATA (SATA) rozhraní totiž nevyžaduje žádný adaptér a nejnovější specifikace 3.0 umožňuje přenos dat rychlostí 16 Gb/s. Zatím poslední verze SATA zvládne pouze 6 Gb/s.

Podle DRAMeXchange prozatím SATA zůstane nejrozšířenějším rozhraním, podíl PCIe by mohl v roce 2017 stoupnout na čtvrtinu, tedy 25 %.

Úvodní foto: Samsung


Komentáře