SSD s gigantickou kapacitou 1 TB od OCZ míří na trh

Společnost OCZ Technology informovala, že během několika následujících týdnů začne prodávat SATA solid state disk s názvem Colossus, který bude nabízen ve variantách s kapacitou až 1 TB.


Konkrétně by se tento disk měl dostat na trh kolem poloviny srpna. Uvedený model bude mít velikost 3,5“ a hlavní využití by měl nalézt v externích úložných systémech a také v desktopových počítačích, využívaných pro náročné aplikace. Částečně by však mohl oslovit i uživatele pracující s multimédii a dokonce i hráče her, neboť nabízí kombinaci vysoké kapacity i rychlosti.

Podobně jako 2,5“ SSD od OCZ s názvem Vertex využivá Colossus řadič Indinlinx. Konkrétně může být vybaven dvěma nebo čtyřmi řadiči tohoto typu a ty mohou být nakonfigurovány na RAID režim pro zvýšení bezpečí uložených dat. OCZ tvrdí, že každý řadič pracuje jako samostatný virtuální disk a spolupracuje s ostatními řadiči přes další samostatný RAID kontroler od firmy Silicon Image.

Podle výsledků softwaru pro benchmarking pevnách disků ATTO při konfiguraci se čtyřmi řadiči dosahoval SSD Colossus maximální rychlosti sekvenčního čtení a zápisu 261 MB/s. Testovací nástroj IOMeter pak naměřil hodnoty 223 MB/s pro sekvenční čtení a 224 MB/s pro sekvenční zápis přes standardní rozhraní SATA II.

Co se týká konkrétních modelů a cen, budou solid state disky Colossus od OCZ k dispozici v kapacitách 128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB, přičemž ceny jsou stanoveny na 300, 650, 1200, respektive 2200 dolarů.

I přes vyšší rychlost a nižší spotřebu, než je tomu u klasických pevných disků jsou experti přesvědčeni, ze dokud ceny SSD ještě výrazně neklesnou, nelze očekávat, že by se mohly stát náhradou magnetických disků v širším měřítku. Hlavní snahy výrobců by tedy měly směřovat právě ke zlevnění výroby, která může tuto technologii učinit více konkurenceschopnou.Komentáře