Studybook od Intelu se zaměří na rozvojové země

Intel představil nový tablet Studybook se sedmipalcovým displejem. Jeho odhadovaná cena je 199 až 299 dolarů (3800 až 5700 korun).

Studybook od Intelu se zaměří na rozvojové země


Intel v úterý představil referenční design svého nového tabletu Studybook, se kterým hodlá opět konkurovat neziskové organizaci One Laptop for Child v poskytování počítačů ke studijním účelům.

Sedmipalcový tablet bude vybaven jednojádrovým procesorem Intel Atom Z650 1,5 GHz a bude obsahovat operační systém Windows 7 nebo Android. Váží 525 gramů a baterie by měla vydržet 5,5 hodiny aktivního používání. Studybook podporuje až 2 GB RAM a má 32 GB úložného prostoru. Rozlišení jeho multidotykového displeje je 1024x600 pixelů. Připojení k internetu v rozvojových zemích může být nestálé, a proto Studybook nespoléhá na cloud, ale místo toho bude plný obsahu uloženého přímo v tabletu. Součástí Studybooku jsou dva digitální fotoaparáty, port USB, konektor pro SIM-kartu, konektor pro paměťovou kartu mini-SD, Wi-Fi a HDMI.

Studybook je určen studentům z rozvojových zemí. Podle slov Wayna Granta, ředitele pro výzkum a plánování v Intelu, je tablet schopný ustát pád ze sedmdesáti centimetrů na betonový povrch, a to díky svému robustnímu designu. Odhadovaná cena tabletu je 199 až 299 dolarů (3800 až 5700 korun), ale konečné slovo o ceně budou mít distributoři.

Chystaný tablet je již třetím produktem Intelu, který je zaměřen na dostupné počítače pro studenty. Prvním byl netbook Classmate v roce 2007, druhým roku 2010 Convertible Classmate s 10,1 palcovým otočným dotykovým displejem.

Uvedením tabletu otevře Intel novou kapitolu ve svém soupeření s nadací OLPC, která v lednu představila osmipalcový tablet XO-3 s cenou pod sto dolarů. Grant ale argumentuje hodnotným softwarem od Intelu zaměřeným na interaktivitu výuky a větší zapojení studentů.

Podle Rogera Kaye, ředitele analytiky v Endpoint Technologies Associates, jsou rozvojové země pro Intel nejlepší volbou k prosazení se na poli studijních tabletů. V USA tomuto trhu dominuje Apple, který představil novou aplikaci pro iPad – iBooks 2. Ta nabízí studentům i školám multimediální učebnice s distribucí online.

Pro Intel je to velká šance k expanzi na trhu s tablety. Koncem roku vypustí rychlejší a efektivnější procesory Atom Clover Trail, které vylepší výkon a výdrž baterie v porovnání s tablety vybavenými současnými procesory Atom. Tablety s Clover Trailem přijdou na trh společně s Windows 8. Zda bude Intel v budoucnosti nabízet Studybook s Windows 8 ještě není jisté, ale podle Grantova názoru bude Android pro studenty hledající tablet s dotykovým ovládáním přijatelný.

Úvodní foto: © olly - Fotolia.com


Komentáře