Superpočítač Roadrunner byl vyřazen z provozu

Roadrunner, první petaflopový superpočítač, byl na konci března v Losalamoské národní laboratoři v Novém Mexiku nahrazen výkonnějším strojem Cielo.

Superpočítač Roadrunner byl vyřazen z provozu


Roadrunner, který postavila společnost IBM, byl v době svého spuštění v roce 2008 prvním strojem, který fungoval petaflopovou rychlostí (byl schopen provést biliardy operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu). Používal se pro tvorbu modelů virů nebo vzdálených částí vesmíru a byl využíván i k výzkumu jaderných zbraní. Roadrunner je i dnes jedním z nejrychlejších počítačů, ale jeho náhradník je ještě rychlejší - a také levnější.


„Roadrunner nás všechny naučil přemýšlet novými způsoby o tom, jak superpočítač postavit a jak ho využívat,“ napsal v prohlášení Gary Grider z Losalamoské národní laboratoře.


„Specializované procesory jsou v nových systémech osazeny zcela novými způsoby a jsou používány k novým věcem. Náš příklad s Roadrunnerem vyvolal pozornost.“


Superpočítač Cielo, který Roadrunnera nahradil, se používal od roku 2010 k výzkumu zbraní. Vývoj Roadrunnera stál 121 milionů dolarů (2,4 miliardy korun), výkonnější Cielo stál 54 milionů dolarů (1 miliardu korun).


Za vývojem Roadrunnera stála společnost IBM. Součástí obrovského stroje je 12 000 upravených verzí procesoru PowerPC, který byl původně navržen pro Sony Playstation 3, a 92 kilometrů optického kabelu. Superpočítač je umístěn v 288 skříních.


Superpočítač byl vypnut v neděli 31. března a bude rozebrán tento měsíc po sérii experimentů s jeho operačním systémem. „I po jeho smrti se od Roadrunnera snažíme učit,“ vysvětlil Grider.

 

Úvodní foto: © senticus - Fotolia.com


Komentáře