Superpočítač Roadrunner překonal hranici jednoho petaflopu!

Roadrunner, hybridní superpočítač, založený na procesorech Cell, překonal magickou hranici tisíce biliónů výpočtů za sekundu a stal se tak nejrychlejším počítačem na světě.Roadrunner, hybridní superpočítač, založený na procesorech Cell, překonal magickou hranici tisíce biliónů výpočtů za sekundu a stal se tak nejrychlejším počítačem na světě.

Národní úřad pro jadernou bezpečnost (NNSA), jenž spadá pod Ministerstvo energetiky USA, vybral v roce 2006 Národní laboratoř v Los Alamos jako vývojové místo pro Roadrunner. Návrhem a budováním superpočítače pověřil IBM. Roadrunner, pojmenovaný po kukačce kalifornské, stál zhruba 100 miliónů dolarů.

Cílem tohoto třífázového projektu bylo dodat první „hybridní“ superpočítač světa, který by dosáhl výkonu jednoho petaflopu (tisíc biliónů výpočtů za sekundu). To je dvakrát vyšší výkon, než jakého dosahuje současný světově nejvýkonnější systém IBM Blue Gene v Národní laboratoři Lawrence Livermore. Přitom ten sám je téměř třikrát rychlejší než ostatní špičkové počítače na současném seznamu 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa. V současnosti ale společnosti SGI a Intel vyrábějí superpočítač pro americkou NASA, který by měl v roce 2012 mít výkon dokonce 10 petaflops! Více informací lze najít v článku Nejvýkonnější superpočítač planety vyvíjí NASA, Intel a SGI.

Mezi plánované aplikace pro hybridní superpočítač Roadrunner založený na procesorech Cell (které se proslavily v herních konzolích Playstation) patří: výpočty příčin a účinků na kapitálových trzích v reálném čase, které mohou ve sféře finančních služeb okamžitě předvídat dopady změn na akciovém trhu na ostatní trhy. V oblasti medicíny umožní v reálném čase provádět komplexní 3D vyobrazení tkání a kostních struktur přímo v průběhu vyšetření pacientů.

Pro srovnání, nejvýkonnější počítač v ČR s 326 procesory Xeon od Intelu, přezdívaný Amálka, který slouží v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, má výpočetní výkon "pouhých" 4,07 teraflops.

Nenechte si ujít:
Superpočítač za 30 mil. dolarů s 15 744 procesory ožil v Texasu

Amálka, nejvýkonnější počítač v ČR, využívá 326 procesorů

SGI sestavila největší FPGA superpočítač na světě

Osmijádrová PC jsou už na českém trhu

Skulltrail od Intelu - osm jader přináší maximální výkon

Galéra – nejvýkonnější superpočítač střední a východní Evropy
Jak rychlý je petaflop?
Počítač Roadrunner pracuje rychlostmi přesahujícími jeden petaflop – tisíc biliónů výpočtů za sekundu, neboli milión miliard výpočtů za sekundu, resp. jeden kvadrilión výpočtů za sekundu.


Komentáře