Superpočítač za 30 mil. dolarů s 15 744 procesory ožil v Texasu

Na texaské univerzitě v Austinu "ožil" nový superpočítač s 15 744 čtyřjádrovými Opterony od AMD. Dohromady má tedy neuvěřitelných 62 976 jader a dále disponuje 123 terabajty operační paměti a 1,7 pentabajty diskové kapacity!Na texaské univerzitě v Austinu "ožil" nový superpočítač s 15 744 čtyřjádrovými Opterony od AMD. Dohromady má tedy neuvěřitelných 62 976 jader a dále disponuje 123 terabajty operační paměti a 1,7 pentabajty diskové kapacity!

Tento supervýkonný počítač, pojmenovaný „Ranger“, postavila na zakázku společnost Sun Microsystems a jeho výkon je 504 Teraflops, což odpovídá víc než 500 trilionům operací s desetinou čárkou za sekundu. Úkolem počítače bude pomáhat řešit záhady vesmíru od doby velkého třesku po formování prvních hvězd a galaxií a bude k němu mít přístup 400 univerzitních výzkumníků.

Podle mluvčího AMD Davida Riche je tento počítač v současnosti druhým nejvýkonnějším na světě, hned po superpočítači BlueGene/L od IBM, který byl instalován v loňském roce v Národních laboratořích Lawrence Livermoora a jehož maximální výkon dosahuje 596 Teraflops. Ten ovšem používá procesory PowerPC. Pro srovnání, nejvýkonnější počítač v ČR s 326 procesory od Intelu, přezdívaný Amálka, který slouží v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, má výpočetní výkon pouhých 4,07 Teraflops – více informací o Amálce lze najít zde.
Nenechte si ujít:
Amálka, nejvýkonnější počítač v ČR, využívá 326 procesorů

SGI sestavila největší FPGA superpočítač na světě

Dodávky Barcelony se opozdí díky chybě v cache

TRIPS - superpočítač na čipu

Skulltrail od Intelu - osm jader přináší maximální výkon

Tento výkon však není zadarmo. Jen pořízení Rangera stálo 30 milionů dolarů a očekává se, že náklady na provoz po dobu jeho životnosti budou zhruba dalších 29 milionů dolarů! Počítač je umístěn na texaské univerzitě ve speciální místnosti o rozloze 6 000 čtverečních stop a má spotřebu 2 megawatty, plus další 1 megawatt je určen pro chladící systém.


Komentáře