Superúsporný počítač od CherryPal má spotřebu pouhé 2 watty!

Nedávno jsme informovali o nettopu MSI Wind, jehož spotřeba by měla být kolem 35 wattů. Nicméně včera se objevila zpráva o počítači od firmy CherryPal založeném na Linuxu s neuvěřitelnou spotřebou 2 watty! Jak takový počítač vypadá?Nedávno jsme informovali o nettopu MSI Wind, jehož spotřeba by měla být kolem 35 wattů. Nicméně včera se objevila zpráva o počítači od firmy CherryPal založeném na Linuxu s neuvěřitelnou spotřebou 2 watty! Jak takový počítač vypadá?

Počítač, který byl ohlášený v pondělí firmou CherryPal, vypadá spíše jako tenký klient a jeho spotřeba je o 97 procent nižší, než je tomu u běžných desktopů, tvrdí firma. Nicméně nízká spotřeba je zde jednoznačně na úkor výkonu, říká Michael Kanellos, analytik společnosti GreenTech Media. Je sice vhodný jako druhý domácí počítač pro základní práci na internetu či jednoduché aplikace, ale jeho celkové použití je poměrně omezené.

Nový počítač CherryPal se bude prodávat za cenu 249 dolarů a bude obsahovat procesor od firmy Freescale na frekvenci 400 MHz, 256 MB RAM a také interní flash paměť o kapacitě 4 GB pro ukládání dat. Kromě nainstalovaného Linuxu bude dodáván s kancelářským balíčkem OpenOffice a také s prohlížečem Firefox.

Uživatelé však budou mít možnost ukládat data i on-line (jedná se o tzv. koncept „cloud storage“) a ta pak budou přístupná z jakýchkoliv zařízení včetně mobilních telefonů, potvrdil Max Seybold, CEO společnosti CherryPal. K dispozici pak uživatelé budou mít bezplatně prostor 50 GB.

Max Seybold dále dodává, že nejen že tento nový počítač spotřebuje méně energie, ale zabere i relativně málo místa na stole a oproti běžným desktopů, může ušetřit uživatelům v USA až 35 dolarů na energii ročně, pokud používají počítač průměrně 8 hodin denně. Ocenit to mohou ale také lidé v méně vyspělých zemích.

Váha celého systému je pouhých 0,3 kg a je dodáván bez klávesnice a monitoru. Jako operační systém byl zvolen Debian Linux a s možností provozovat na něm Windows se ani nepočítá. Dodávat se začne od příštího měsíce.

V současnosti plánuje řada firem jako například Samsung, Sun či OQO nabídnout podobná řešení, ovšem je pro ně zásadní otázkou, jak se na takovéto počítače budou dívat uživatelé. Kanellos říká, že se jedná o zcela nový koncept a jeho úspěch pravděpodobně rozhodne, zda se svými nabídkami na podobném principu přijdou i další firmy. Během uplynulých 15 let totiž sice přišla na trh spousta zajímavých řešení, nicméně pokud si nedokázala získat sympatie uživatelů, zase rychle zmizela.
Nenechte si ujít:
Levný mini-desktop MSI Wind má spotřebu jen 35 wattů

Ultralevné notebooky za 4000 Kč dorazí brzy na trh, tvrdí Intel

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Detaily o nízkoenergetických procesorech Atom od Intelu

Seybodl dodává, že jeho firma se snaží ukazovat lidem výhody nízkoenergetických řešení a úspěch netbooku Eee PC založeném na Linuxu může v tomto prosazování pomoci. Řada uživatelů také není zvyklá na on-line ukládání dat, ale i toto se mění a lidé již například v oblasti ukládání e-mailových zpráv považují jejich skladování na externích serverech za běžné. Není proto důvod, aby tomu i u dalších dat bylo jinak, dodává Seybold.

Jaký je váš názor na počítač tohoto typu? Přijde vám představený koncept životaschopný? Podělte se s námi o vaše stanoviska v diskusi z článku.


Design úsporného počítače od CherryPal.

Zdroj: IDG News Service


Komentáře