Synology Router RT2600ac

Společnost Synology je známá především jako výrobce a dodavatel řešení pro ukládání dat. Ale ve svém portfoliu má i další produkty, které souvisejí se síťovými technologiemi. Jedním z nich je Wi-Fi router RT2600ac pro bezdrátový přístup do sítě.

Synology Router RT2600ac


Jde o zařízení spadající do vyšší třídy a tomu odpovídají vybavení a parametry. Již při prvním ohledání je vidět solidní a precizní zpracování, a to včetně designu a návrhu. Router je určen jak pro náročné domácí uživatele, tak pro použití v menších firmách. Pojďme se podívat na základní specifikaci. Tím, čím se router od Synology liší od produktů jiných výrobců Wi-Fi komponentů, je především operační systém.

Zatímco u konkurenčních produktů se s každou generací jejich výrobků mění systém, se kterým pracují, Synology vyvinulo Synology Router Manager (SRM). A ten nasazuje u svých routerů a pravidelně jej aktualizuje. To je něco, s čím se u jiných výrobců nesetkáváme. Ti vypustí svůj produkt a pak na něj do půl roku „zapomenou“ a ani taková chyba, jakou byl Pixie Dust, nebyla dostatečným důvodem, aby přišli s opravou. Synology aktualizuje a odstraňuje bezpečnostní chyby SRM průběžně a pravidelně. Výkon zajišťuje dvoujádrový procesor s frekvencí 1,7 GHz, kterému sekunduje 512 MB RAM.

Systém je vybaven čtyřmi anténami pro lepší komunikaci s více uživateli současně. Zařízení podporuje komunikaci 802.11a/n/ac 5 GHz s technologiemi MU-MIMO a Beamforming a 802.11b/g/n 2,4 GHz. Díky technologii MU-MIMO je možné při bezdrátovém přenosu dosáhnout propustnosti až 1 700 Mbit. Namísto zvýšení rychlosti jediného klienta Wi-Fi zlepšuje MU-MIMO celou síť a zlepšuje výsledky dokonce i pro nepodporovaná zařízení.

Předchozí bezdrátové standardy a technologie významně zvýšily rychlost přenosu dat, ale až dosud se to týkalo vždy jen jednoho uživatele v daný okamžik. Například SU-MIMO (Single-User MIMO) v technologii 802.11n umožňuje až čtyři datové proudy, které lze současně odesílat a přijímat mezi jedním uživatelem a přístupovým bodem. MU-MIMO v technologii 802.11ac však dovoluje přístupovým bodům současně odeslat jeden či více datových proudů více uživatelům, což má větší vliv na celou síť.

Probíhající komunikaci je router schopen řídit na sedmisíťové vrstvě a je k tomu osazen hardwarovou podporou. A nebylo by to Synology, kdyby se nesnažilo využít router jako úložiště. Díky dvěma slotům USB a jedním pro SD kartu je možné ukládat a sdílet soubory nebo instalovat aplikace rozšiřující funkce routeru.

Práce a instalace routeru je otázkou několika minut a je velmi intuitivní. Po přihlášení prostřednictvím prohlížeče si uživatel zvolí, jestli bude zařízení používat jako router, anebo jako přístupový bod. Nastaví administrátorský účet a již se otevře prostředí SRM. A jako by z oka vypadlo DiskStation Manageru produktů NAS. Práce v něm je velmi příjemná a přehledná a nastavení celého routeru je snadné. Vyžaduje ale pokročilejší znalosti síťových technologií, neboť množství funkcí je široké. Router dovoluje řešit otázku bezpečného provozu filtrováním obsahu, nastavením času provozu jednotlivých uživatelů nebo kvality připojení a vyhrazení šířky pásma. Tuto funkci ocení zejména domácí hráči.

Samozřejmostí je firewall a ochrana proti DDos útokům. Co naopak zaujme zejména firemní uživatele, je možnost záložního připojení prostřednictvím GSM nebo jiného poskytovatele. Router tak při výpadku hlavního providera obratem přepne na druhé rozhraní a minimalizuje výpadek. Velmi propracovaný je systém sledování provozu a vytváření reportů. Ty jsou požadovány zejména ve firemním prostředí a ve formě grafů a tabulek dovoluje vyhodnotit jak objemy přenášených dat, tak cíle provozu. Velmi užitečnou funkcí je také možnost zřídit oddělenou Wi-Fi pro návštěvníky, a to ať doma, nebo ve firmě.

Pro vzdálený přístup do lokální sítě je router vybaven funkcí VPN. Ta podporuje protokoly PPTP, OpenVPN™, L2TP over IPSec. Opět pro firemní uživatele je tu VPN Plus, která dovoluje snadno a přehledně propojit několik zařízení Synology a sledovat provoz. Dále je možné díky WebVPN přistupovat k vybraným firemním aplikacím prostřednictvím webového prohlížeče. Rychlost přenosu při využití VPN se pohybuje od zhruba 50 Mbit u OpenVPN až po 100 Mbit u Synology SSL VPN.

Synology nabízí možnost doinstalovat do routeru RT2600ac několik rozšiřujících aplikací a funkcionalit, které známe z prostředí jejich NAS. Jde například o Download Station dovolující sdílení obsahu prostřednictvím torentů a protokolů FTP, HTTP, NZB, Thunder, FlashGet, QQDL a eMule.

Další aplikace, Media Server, dovoluje nabízet multimediální obsah USB nebo SD karty v lokální síti zařízením DLNA. To ocení zejména majitelé moderních TV podporujících bezdrátové připojení.

Samostatnou kategorií jsou potom vyloženě firemní aplikace. DNS server, který může sloužit v malých firmách, autorizační server RADIUS anebo Cloud Station Server, jenž dovolí sdílet data mezi několika zařízeními v síti. V betaverzi je uživatelům k dispozici funkce IDS/IPS pro detekci hrozeb z internetu.

A stejně jako u NAS zařízení podporuje i Synology RT2600ac vzdálenou správu a kontrolu prostřednictvím mobilní aplikace pro telefony s Androidem nebo iOS.

Poslední otázkou, která jistě napadne každého čtenáře, je – co za to? Koncová cena routeru je 5,800 Kč a není nízká. Ale srovnáme-li toto zařízení s levnější konkurencí, množstvím funkcí a zpracováním, které Synology nabízí, přijde mi cena odpovídající. Navíc pro uživatele, kteří nevyžadují takový výkon a funkce, je k dispozici verze RT1900ac za cenu téměř poloviční.

Úvodní foto: Synology


Komentáře