Systém hodnocení energetické úspornosti spotřebu nabíječek představili výrobci mobilů

Se společným systémem vyhodnocování energetické spotřeby nabíječek, který usnadňuje spotřebitelům jejich porovnání a výběr nejúspornější nabíječky, přišla na trh skupina výrobců mobilních telefonů. Hvězdičkový systém hodnocení spočívá v stanovenení toho, kolik energie spotřebuje příslušné zařízení v pohotovostním režimu (tedy když je nabíječka v zásuvce, ale nedochází k nabíjení telefonu).Se společným systémem vyhodnocování energetické spotřeby nabíječek, který usnadňuje spotřebitelům jejich porovnání a výběr nejúspornější nabíječky, přišla na trh skupina výrobců mobilních telefonů. Hvězdičkový systém hodnocení spočívá v stanovenení toho, kolik energie spotřebuje příslušné zařízení v pohotovostním režimu (tedy když je nabíječka v zásuvce, ale nedochází k nabíjení telefonu).
Mnozí spotřebitelé ani netuší, že pokud po odpojení od telefonu nevytáhnou nabíječku z elektrické zásuvky, nabíječka spotřebovává i nadále elektřinu. A tímto způsobem se vyplýtvá zhruba dvě třetiny veškeré energie, která se na provoz mobilních zařízení spotřebuje. Tento problém se snaží výrobci řešit tím, že neustále zvyšují výkonnost nabíječek a spotřebitelům usnadňují výběr nabíječky s nejmenší spotřebou.
Nový systém hodnocení ukazuje, kolik energie jednotlivé nabíječky spotřebují, když se po dokončení nabíjení ponechají zastrčené v elektrické zásuvce. Hodnocení zahrnuje všechny nabíječky, které v současné době výše uvedené firmy dodávají na trh, a používá pětihvězdičkovou stupnici. Pět hvězdiček získá nabíječka s nejmenší spotřebou energie a žádnou hvězdičku nabíječka s největší spotřebou energie. Kdyby dnes více než tři miliardy lidí, kteří používají mobilní telefon, přešlo na čtyř nebo pětihvězdičkovou nabíječku, celková roční úspora by se rovnala množství energie, kterou vyrobí dvě středně velké elektrárny.
Výsledky testů jednotlivých nabíječek si mohou zájemci prohlédnout a porovnat na webových stránkách uvedených výrobců. Hodnocení je založeno na energetických standardech Evropské komise pro nabíječky a na mezinárodně uznávaných standardech Energy Star, stanovených Agenturou pro ochranu životního prostředí v USA. V rámci neustálého zlepšování bude hodnocení pravidelně aktualizováno a dále vyvíjeno.
Celá řada výrobců se rovněž snaží o snižování spotřeby energie i jinými metodami. Většina hlavních výrobců začala do svých zařízení zavádět vizuální výstrahy, které mají spotřebitele upozornit na to, aby po dobití baterie nezapomněli vytáhnout nabíječku ze sítě.


Komentáře