Trh s PC se konečně zotavuje, dodávky procesorů utěšeně rostou

Počítačový trh, který se již dlouhou dobu potýká s vytrvalým poklesem prodejů, konečně vykazuje známky zotavení. Intel navíc svůj předpokládaný obrat navýšil díky lepším prodejům procesorů.

Trh s PC se konečně zotavuje, dodávky procesorů utěšeně rostou


Největší výrobce čipů zvýšil odhadovaný obrat za třetí kvartál na 15,6 miliard, plus nebo mínus 300 milionů; výrazné zlepšení oproti dříve předpokládaným 14,9 miliardám, plus nebo mínus 500 milionů.

Blíží se doba vánoc, prodejci hromadně doplňují zásoby laptopů a desktopů, takže Intel prodává mnohem více procesorů. Během vánočních svátků prodeje počítačů tradičně vyletí vzhůru. „Firma vidí jisté znaky zlepšení v poptávce po počítačích,“ vyjádřil se Intel v prohlášení.

V druhém kvartálu roku se naopak objednávky čipů zpomalily, jak se výrobci spokojili s prodejem existujících zásob notebooků a stolních počítačů. Prodeje PC v té době klesly o 4,5 %, tvrdí IDC.

Prodeje herních počítačů, zařízení dva v jednom a Chromebooků jednoznačně vedou trh kupředu a narůstají, případně se drží na stejné hodnotě. Vzhledem k ukončení možnosti zdarma aktualizovat na Windows 10 se také zvyšuje pravděpodobnost, že si uživatelé rovnou koupí nový přístroj, aby se k nejnovější verzi Windows dostali.

Mezitím také vyšly laptopy s novými procesory Kaby Lake. Všichni hlavní hráči na trhu již představili nová zařízení dva v jednom a laptopy s novými čipy. Herní počítače se na nejvýkonnější procesory stejné architektury mohou těšit až v lednu 2017.

Prodávají se také Pentium a Celeron procesory, mířené na nejlevnější řady laptopů. Jsou též založeny na Kaby Lake, avšak přejmenované na Apollo Lake. Velké množství Chromebooků běží právě na nich.

Úvodní foto: © Pavel Losevsky - Fotolia.com


Komentáře