Ultralevné notebooky za 4000 Kč dorazí brzy na trh, tvrdí Intel

Notebooky, postavené na novém procesoru Atom od Intelu, by měly být k dispozici v cenové relaci mezi 250 – 300 dolary (cca 4000 – 5000 Kč) a již nyní je ve vývoji 25 přenosných počítačů založených na tomto procesoru, včetně modelů od známých mezinárodních výrobců počítačů, tvrdí zástupce Intelu.Notebooky, postavené na novém procesoru Atom od Intelu, by měly být k dispozici v cenové relaci mezi 250 – 300 dolary (cca 4000 – 5000 Kč) a již nyní je ve vývoji 25 přenosných počítačů založených na tomto procesoru, včetně modelů od známých mezinárodních výrobců počítačů, tvrdí zástupce Intelu.

Notebooky s procesory Atom by měly být k dispozici již kolem poloviny letošního roku, říká Navin Shenoy, generální ředitel Intelu pro operace v Asii a Oceánii. Bohatší konfigurace pak budou dostupné kolem 350 dolarů, dodává.

Procesor Atom je malý a energeticky nenáročný čip designovaný pro levné notebooky, které Intel označuje jako netbooky. Více informací jsme o něm přinesli například zde.

Netbooky jsou určené pro začínající uživatele, rozvojové země, ale i pro trhy západních zemí, kde uživatelé hledají levné alternativy k jejich dosavadním počítačům či modely s důrazem na maximální mobilitu. Na tomto trhu dlouhodobě dominovalo Eee PC od Asusu, ale postupně ze bude stále větší konkurence.

Procesory Atom nabídnou sice nižší výkon, než čipy Core 2 Duo v mainsteamových noteboocích, přesto jejich rychlost bude dostatečná pro běžnou práci, jako je třeba surfování po internetu nebo posílání e-mailů, říká Shenoy.

Představení tohoto procesoru a předchozí úspěch Eee PC od Asusu podnítilo řadu výrobců začít připravovat své vlastní varianty levných notebooků. Většina notebooků postavená na čipu Atom bude mít displeje s velikostí od 7 do 10 palců a některé z nich budou mít podobu tabletu. Připravované modely budou existovat ve variantách s běžným pevným diskem či SSD diskem a nabídnou výdrž na baterii od 3 do 5 hodin, dodává Shenoy. Některé z nich budou dokonce i překvapivě tenké a lehké. Přítomnost Wi-Fi by pak měla být společnou vlastností u prakticky všech modelů.
Nenechte si ujít:
Toshiba má unikátní miniaturní notebook s váhou 779 gramů!

Mininotebook ASUS Eee hitem letošních Vánoc?

Detaily o nízkoenergetických procesorech Atom od Intelu

Everex CloudBook CE1200V: další levný mininotebook představen!

Asus představil miniaturní a lehký notebook U2E se SSD diskem

Naopak Bryan Ma z IDC je skeptický a je přesvědčen, že levné notebooky budou mít jen omezený vliv na trh s přenosnými počítači a myslí si, že cena není rozhodujícím kritériem pro prodej produktů.

Notebooky postavené na čipu Atom by měly být dodávány s operačním systémem Windows XP nebo Linuxem. Vzhledem k tomu, že 30. června má Microsoft oficiálně ukončit prodej Windows XP, dá se očekávat, že pro levné přenosné počítače bude vytvořena nějaká výjimka, říká Bryan Ma. Windows Vista pravděpodobně na těchto počítačích díky jejich velikosti a hardwarovým nárokům nejspíš příliš často neuvidíme, dodává Ma.


Komentáře