UPS – ochrana před zkázou a zmarem

Nepostradatelnou komponentou každé serverovny či datového centra jsou dnes nepřerušitelné zdroje napájení UPS (Uninterruptible Power Supply). Chrání před výpadkem proudu, proto jsou pojistkou proti ztrátě dat či přerušení důležitých transakcí a významně přispívají k zachování kontinuity provozu celého podniku.

UPS – ochrana před zkázou a zmarem


V následujícím srovnání se seřadilo jedenáct záložních zdrojů se zdánlivou kapacitou tři a šest kVA, které jejich výrobci nabízejí jako vhodné zálohy napájení počítačových a síťových technologií.

U této třídy záložních zdrojů jde o robustní zařízení typicky určená pro instalaci do serverové místnosti – ať už přímo do stojanů nebo jako samostatně stojící zařízení ve věžovém provedení. Většina ze srovnávaných modelů dovoluje oba způsoby instalace – designem šasi snadno zapadají do racku, kde zabírají výšku 2U nebo 3U, ale zároveň je lze s využitím nástavců dodávaných v příslušenství postavit ve vertikální poloze jako věž. Pouze model od Tripp Lite je vyroben výhradně v provedení rack, zatímco UPS od Fortronu a sPower jsou naopak jednoúčelové věže – druhá zmíněná dokonce s kolečky pro snazší přemísťování.

Volba provozního umístění bude v první řadě záviset na předpokládaném umístění UPS a na celkové rozsáhlosti instalace počítačových a síťových komponent. Umístění do racku se uplatní u firem, které provozují větší počet hardwarových systémů ve standardizovaných skříních, zatímco věžové provedení je vhodnější pro menší místnosti s několika málo servery či síťovými prvky.

V současnosti je na trhu výkonnějších záložních zdrojů celá řada modelů ve dvou základních provedeních (topologiích) – line-interactive a on-line (obvykle s dvojitou konverzí), které kromě ochrany proti úplným výpadkům také umožňují zlepšit kvalitu napájení či jej stabilizovat při různých výkyvech a drobnějších poruchách. Obě provedení představují vyspělé přístupy k ochraně před výpadky napájení a jeho různými poruchami. Zároveň platí, že s rostoucí kvalitou ochrany se zvedá i cena a čím citlivější systémy je třeba zálohovat, tím více se vyplatí investovat do kvalitnějších verzí.

V testu se sešly téměř výhradně produkty v provedení on-line. Čestnou výjimkou hájící topologii line-interactive je model společnosti APC by Schneider Electric. Na druhou stranu platí, že v podstatě každý aktivní nebo specializovaný výrobce UPS zařízení je schopen nabídnout prakticky jakoukoliv variantu. Záleží tedy jen na požadavcích zákazníka, kterou z nich bude preferovat. Naše srovnání, v němž jsme se zaměřili výhradně na aktuální modely, tak představuje pouze malý příklad dostupných možností.

Ze srovnávaných modelů je rekordmanem při poloviční zátěži zařízení od firmy Infosec (30 minut), při plné zátěži nejdéle vydrží UPS od APC a GE (6 minut), naopak nejkratší dobu vykazuje záložní zdroj Tripp Lite (2 minuty). Všechny časy odpovídají základní konfiguraci bez přídavných bateriových modulů.Úvodní foto: © .shock - Fotolia.comVyšlo v Computerworldu 19/2012
Celý článek i toto vydání lze zkoupit elektronicky
Komentáře