UPS – ochrana před zkázou a zmarem

Nepostradatelnou komponentou každé serverovny či datového centra jsou dnes nepřerušitelné zdroje napájení UPS (Uninterruptible Power Supply). Chrání před výpadkem proudu, proto jsou pojistkou proti ztrátě dat či přerušení důležitých transakcí a významně přispívají k zachování kontinuity provozu celého podniku.

UPS – ochrana před zkázou a zmarem


 

Pokud jde o správu a monitoring, k základní výbavě všech modelů patří USB rozhraní. Většina zařízení disponuje i konektorem RS-232, zhruba polovina je vybavena i slotem pro volitelné komunikační karty určené pro síťovou správu nebo má SNMP kartu přímo v základní konfiguraci.

V situaci, kdy se jednotlivé produkty příliš neliší z hlediska snadnosti instalace, použití bezúdržbových baterií či softwaru dodávaného pro správu a monitoring provozu, jsou podpora a šíře nabídky volitelného příslušenství významným diferenciátorem nabídky na trhu. To hraje roli zejména v prostředí, kde je třeba spravovat větší počet UPS zálohujících mnoho serverů.

Konsolidace UPS v datových centrech
Při plánování upgradu datového centra na kvalitativně vyšší úroveň se o zálohování napájení přemýšlí až úplně nakonec a zpravidla jde o položku, která je na jednom z prvních míst, pokud má dojít ke škrtům v rozpočtu. Mnoho podniků kupuje UPS systémy pouze zároveň s rozšířením výpočetních prostředků. Správci datového centra se pak potýkají s neefektivním napájecím systémem, který se dá jen obtížně udržovat a vylepšovat – i když jeho pravidelné zkvalitňování se v konečném součtu vyplatí.

Zařízení UPS mají životnost od pěti do sedmi let – čím jsou starší, tím jsou méně efektivní. Decentralizované instalace UPS obvykle znamenají výrazné plýtvání kapacitou, přičemž ve svém důsledku vedou k provozování většího počtu záložních zdrojů, než je skutečně zapotřebí. Konsolidace tomuto plýtvání může zamezit a přispívá k lepšímu využití již pořízených prostředků.

Systémy UPS polykají energii mnoha způsoby. Především – často nejsou využívány na svou plnou kapacitu, takže je zapotřebí více jednotek, než je skutečně nutné. Za druhé zvýšená produkce tepla emitovaného zejména staršími systémy může vyžadovat dodatečná řešení pro chlazení sálů a boxů se servery a síťovými zařízeními.Úvodní foto: © .shock - Fotolia.comVyšlo v Computerworldu 19/2012
Celý článek i toto vydání lze zkoupit elektronicky
Komentáře