USB 3.0 přijde až v roce 2010

Společnost Intel zveřejnila část připravované specifikace pro Universal Serial Bus (USB) verze 3.0. Má se jednat o dlouho očekávanou a výraznou inovaci v oblasti připojení periférii a Intel již poskytl informace o Extensive Host Controller Interfacu (xHCI) pro USB 3.0 velkým výrobcům hardwaru a softwaru jako je např. HP, Microsoft, NEC a další, kteří jsou členy Promoter Group, jež nové USB vyvíjí.Společnost Intel zveřejnila část připravované specifikace pro Universal Serial Bus (USB) verze 3.0. Má se jednat o dlouho očekávanou a výraznou inovaci v oblasti připojení periférii a Intel již poskytl informace o Extensive Host Controller Interfacu (xHCI) pro USB 3.0 velkým výrobcům hardwaru a softwaru jako je např. HP, Microsoft, NEC a další, kteří jsou členy Promoter Group, jež nové USB vyvíjí.

USB 3.0, označované také jako SuperSpeed USB, by mělo přinést rychlost přenosu dat až 4,8 gigabitu za sekundu, což je desetkrát více, než kolik umožňuje současné USB 2.0. Zároveň budou konektory USB 3.0 zpětně kompatibilní se stávajícími zařízeními a nové USB by mělo přinést i menší energetickou náročnost a efektivnější protokoly.

Zveřejnění informací o xHCI má umožnit vznik USB 3.0 čipů a karet pro počítače a také včasnou přípravu softwaru na bezproblémovou komunikaci s novým rozhraním. Intel tento nový standard vyvíjí hlavně kvůli možnosti rychlého přenosu velkých souborů a možnostem zpracování HD videa a dalších médií, náročných na přenosovou kapacitu. Otázka je, zda periferie, připojené k počítači, budou schopné tuto rychlost plně využít.
Nenechte si ujít:
Procesory Larrabee: Intel drží počet jader pod pokličkou

Intel plánuje novou řadu System on Chip

Intel vzkazuje: Připravte se na tisíce jader

USB 3.0 v zajetí nekompatibility?

Během čtvrtého čtvrtletí roku 2008 se pak očekává vypuštění revidované specifikace xHCI, nicméně s implementací USB 3.0 do běžných počítačů se počítá až někdy kolem roku 2010.

Zdroj: IDG News Service


Komentáře