V New Yorku budou z telefonních budek Wi-Fi hotspoty

Americká organizace s názvem LinkNYC včera představila své plány, podle kterých mají být všechny telefonní budky v New York City v následujících několika letech přeměněny na Wi-Fi hotspoty. Má jich být deset tisíc.

V New Yorku budou z telefonních budek Wi-Fi hotspoty


Budky budou nahrazeny speciální konstrukcí, jež je vyšší a užší, než běžná telefonní budka, avšak lze na ni bez problémů umisťovat reklamy. Kromě toho, že se uživatelé údajně dočkají internetové rychlosti až 1 Gbps, si zde budou moci také dobíjet svá mobilní zařízení.

New York se snaží vyřešit co s telefonními budkami již řadu let. V roce 2012 město zahájilo pilotní projekt, v rámci kterého bylo deset budek přeměno na Wi-Fi hotspoty a v roce 2013 odbor pro informační a komunikační technologie vyhlásil veřejnou soutěž, do níž se mohly přihlásit soukromé firmy s návrhy, jak změnit využití budek, které již v dnešní době nejsou příliš potřebné.

Následně vznikla organizace s názvem LinkNYC, do níž jsou zapojeny jak městské organizace typu úřadu starosty pro technologie a inovace, tak soukromé společnosti jako Qualcomm, Antenna, Comark a Transit Wireless (společnost, která zpřístupnila Wi-Fi v sedmačtyřiceti stanicích new-yorského metra). Kromě Wi-Fi hotspotů budou nové konstrukce LinkNYC opatřeny dotykovými displeji, pomocí kterých si kolemjdoucí budou moci vyhledat informace o městě a dokonce bezplatně telefonovat v rámci Spojených států.

LinkNYC neposkytl konkrétní rychlosti internetu a nezmiňuje se také o tom, s jakým poskytovatelem se dohodl. Tiskové prohlášení pouze tvrdí, že půjde o „nejrychlejší a největší bezplatný systém Wi-Fi připojení na světě, který bude více než dvacetkrát rychlejší, než běžné domácí internetové připojení v New York City.“

Podle LinkNYC navíc předělání budek do nové podoby „nebude stát daňové poplatníky ani dolar“, jelikož projekt bude zcela placen z příjmů za reklamu, které mají v příštích dvanácti letech překročil pět set milionů dolarů (10,5 miliard korun).

Nové „budky“ s internetovým připojením se ve městě začnou objevovat od příštího roku.

Úvodní foto: fotolia


Komentáře