Vyhozená elektronika je ekvivalentem 300 tisíc Boeingů

Češi jsou v produkci elektroodpadu průměrní. Jak jeho množství během vánočních svátků omezit?

Vyhozená elektronika je ekvivalentem 300 tisíc Boeingů


Vánoce jsou za dveřmi a je celkem jasné, že mezi nejpopulárnější typ dárků se také letos zařadí elektronika. Nové telefony, nové telefony, nové notebooky. Všechny nahradí starší modely, které v konečném důsledku přispějí problému známému jako e-odpad neboli elektroodpad.

Dle statistik OSN jen v roce 2019 životní prostředí zatížilo 53,6 megatun – chcete-li 53,6 miliard kilogramů – elektroodpadu. Ekvivalent 300 tisíc dopravních letounů Boeing 747-400. Britská odpadní společnost Clear it Waste na základě dat OSN a statistik Global E-Waste propočítala, která z 39 evropských zemí produkuje v průměru nejvíce elektroodpadu v přepočtu na domácnost. Výsledky možná překvapí, ačkoliv seznam není kompletní, jelikož z některých zemí (Belgie, Island, Švédsko, ad.) nebyla dostupná relevantní data.

Nelichotivý primát připadá Norsku, na které připadá 57 kg elektroodpadu na domácnost ročně. Tedy zhruba šest kvalitnějších tiskáren. Druzí jsou Britové, na které připadá 55 kg, třetí příčka patří Irsku s 52,4 kg. Naopak úplném chvostu pořadí je Moldavsko s 11,6 kg, skoro 8 kg za předposlední Ukrajinou a zeměmi jako Arménie, Bělorusko či Gruzie. Česko je v pořadí dvacáté s 36,1 kg, přesně o jeden kilogram na domácnost více vyprodukují Slováci, kterým patří příčka devatenáctá.

Jak tedy (nejen ve vánočním období) množství vyprodukovaného elektroodpadu omezit?

1)      Prodejte starou elektroniku dál

Raději než nepoužívanou elektroniku schovávat ve skříni do doby, než bude rovněž nepoužitelná, zvažte její prodej dál. Že už nevyhovuje vám, neznamená, že ji nemůže využít někdo jiný. Může se jednat o soukromého kupce nebo komerční výkup. V letošním roce vzniklo také několik iniciativ vybírajících pro repasi starší notebooky, které následně poslouží pro distanční výuku studentům, kteří si nový počítač nemohou dovolit.

2)      Najděte pro staré věci nové využití

Zkuste se zamyslet, zda staré věci nemohou posloužit novému účelu. Co třeba využít starší telefon jako GPS navigaci, hudební přehrávač nebo dálkové ovládání? Nejenže ulevíte planetě, ale také svému rozpočtu.

3)      Myslete při obdarovávání druhých ekologicky

Akční ceny prodejců bývají lákavé a s blížícími svátky se tlaky ke koupi stupňují, zkuste se však před nákupem sami sebe zeptat, zda dotyčná osoba předmět, kterým ji chcete obdarovat, skutečně potřebuje. Při nákupu elektroniky je to obzvlášť důležité, jelikož ne vždy platí, že nový rovná se lepší.

Úvodní foto: Samsung


Komentáře