Výkonné PC ve velikosti palce ruky? Intel jej začal prodávat

Compute Stick, nové zařízení Intelu s čipy Skylake, které lze zapojit do HDMI portu například televize nebo monitoru, učiní z těchto „hloupých přístrojů“ plnohodnotné PC. Na trhu se objeví začátkem května.

Výkonné PC ve velikosti palce ruky? Intel jej začal prodávat


Compute Sticks, které na trh uvádí Intel, jsou osazené procesory Core M3 nebo M5 (Skylake). Z běžných spotřebních zařízení může učinit výkonné PC, a to pouhým zapojením do portu HDMI.  

Cena novinky začíná na třech stech dolarech, přičemž výkon se pohybuje na úrovni jednodušších notebooků.

Nejlevnější model --  Compute Stick STK2m364CC – je osazený čipem Core M3-6Y30 pracujícím na frekvenci 2,2 GHz. Dodává se bez operačního systému.

Dražší model STK2m3W64CC  (zhruba 400 dolarů, ale Amazon jej v předprodeji nabízí za 360 dolarů) využívá stejný procesor, ale už zahrnuje i operační systém Windows 10.

A konečně nejdražší variantou je Compute Stick STK2mv64CC za téměř 500 dolarů, který je osazený čipem Intel Core M5-6Y57 2,80 GHz, ovšem také bez operačního systému.

Všechny tři modely zahrnují 64GB úložiště, 4GB DDR3 RAM, integrovanou grafiku Intel HD Graphics 515, HDMI 1.4b port, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, USB 3.0 slot a také čtečku karet MicroSDXC. Do zařízení lze nainstalovat Windows nebo Linux, zatím se ale nepočítá s Chrome OS.

Hlavním cílovým trhem novinky mají být podle výrobce podniky, které jej mohou využívat jako tenké klienty. Nejdražší verze totiž navíc podporuje technologii Intel vPro pro zlepšení správy a zabezpečení – mimo jiné firemním administrátorům dovoluje vzdáleně řešit problémy, mazat data či dokonce vypnout celý počítač.  

Kritici ale poukazují na omezené využití produktů – kvůli limitům spojeným s velikostí operační paměti, portů i úložného prostoru.  I mobilita není prý úplně jednoznačná, protože lidé s sebou musejí přenášet bezdrátovou myš a klávesnici.

Už dříve Intel oznámil podobně koncipované výpočetní zařízení, ale s čipy Atom Cherry Trail. Jsou však méně výkonné a jejich cena je i výrazně nižší - okolo 130 až 140 dolarů.

Úvodní foto: Intel


Komentáře