Výrobce serverů ARM nabízí cloudové portování programů X86

Společnost Boston Limited nabízí nástroje, které umožňují portovat kód z platforem X86 na procesory ARM. Kód může být testován v cloudu a není tedy pro vývojářské práce třeba kupovat server platformy ARM.

Výrobce serverů ARM nabízí cloudové portování programů X86


Procesory ARM jsou používané většinou v chytrých telefonech, ale společnost Boston Limited ve spolupráci se softwarovou společností Ellexus připravila služby, díky kterým mohou vývojáři portovat existující aplikace platformy x86 na servery ARM, aniž by nějaký měli k dispozici. Součástí cloudového řešení jsou čtyřjádrové servery ARM pro testování kódu.


Procesory ARM mají typicky výrazně menší spotřebu než serverové procesory architektury x86 a roste o ně zájem jako o efektivní způsob zpracovávání požadavků na webové stránky a internetové transakce vůbec. Prozatím ale produkty ARM nemají na trhu se servery prakticky žádný podíl.


Zájemci přistupují k serverům ARM velmi opatrně, protože jim stále ještě zbývá k vyřešení řada softwarových a hardwarových problémů. Jádra ARM dnes zvládají pouze 32 bitové adresování, zatímco procesory x86 jsou 64bitové a podporují tedy větší paměti a úložiště. ARM nejsou kompatibilní s instrukční sadou čipů X86 a vyžadovaly by separátní infrastruktru v datacentrech, stejně jako dosud nevytvořený softwarový ekosystém, na jehož vytváření se firma Boston chce podílet.


Boston je jeden z mála prodejců komerčních serverů ARM, největší výrobci jako je Dell nebo Hewlett-Packkard nabízejí pouze experimentální modely pro testování kódů a benchmarky. Podle nedávného prohlášení generálního ředitele firmy ARM Warrena Easta můžeme očekávat větší rozmach těchto serverů v následujícím roce.


ARM má také již 64bitové procesory Cortex -A57 a Cortex-A53, postavené na 64bitové architektuře ARMv8. Boston zatím nabízí cloudový přístup ke čtyřjádrovým procesorům EnergyCore firmy Calxeda, které jsou postavené na licenci procesoru ARM Cortex-A9. Tyto čipy mají integrované síťové, I/O a další komponenty. Budoucí verze Calxeda hodlá nabízet v 64bitové verzi.


Podle Rosemary Francisové, ředitelky softwarové společnosti Allexus, je portování kódu x86 na procesory ARM překvapivě snadné, tedy pokud je správně napsán a jsou k dispozici vhodné nástroje. Ale řada takových aplikací a knihoven je již součástí nejnovějších linuxových distribucí, jako je Fedora nebo Ubuntu.


Softwarová podpora procesorů ARM roste. Nejznámější jsou asi aktivity organizace Linaro, která vyvíjí otevřený software, jako jsou ovladače, nástroje a grafická rozhraní, které lze následně zahrnout do linuxových distribucí. ARM je již dnes kompatibilní s cloudovými OS OpenStack a Oracle vyvíjí 64bitovou verzi Java SE pro procesory ARM.

Úvodní foto: © ARM


Komentáře