Výrobci pevných disků ohlašují další zvyšování kapacit

V nedávné době hned dva velcí hráči na poli pevných disků, Hitachi a Western Digital, představili nové technologie, které umožní další výrazné zvyšování úložných kapacit.V nedávné době hned dva velcí hráči na poli pevných disků, Hitachi a Western Digital, představili nové technologie, které umožní další výrazné zvyšování úložných kapacit.

Společnost Hitachi vyvinula technologii, označovanou jako CPP-GMR (Current Perpendicular-to-the-Plane Giant Magnetoresistance), díky které budou moci být hlavičky disků nejen menší, ale i mnohem citlivější na detekci magnetického pole než dosud. Hustota záznamu stoupne na 500 Gb–1 Tb na čtvereční palec, přičemž v současnosti se pohybuje kolem úrovně 200 Gb na palec čtvereční.

Podobně také společnost Western Digital předvedla v laboratorních podmínkách zápis na magnetický povrch s hustotou 520 Gb na čtvereční palec, a to za použití vlastní techniky, postavené na metodě kolmého magnetického zápisu (PMR) a hlavičkách s technologií TuMR (Tunneling Magneto-Resistive). S touto hustotou se na plotnu o průměru 3,5 palce vejde 640 GB dat.

Zatímco Western Digital očekává dosažení kapacity až 3 TB na jeden disk během roku 2010, Hitachi plánuje implementovat svoji technologii již v roce 2009 a předpokládá, že v průběhu dalších dvou let by díky tomu měla kapacita desktopových pevných disků narůst až na 4 TB a disky v noteboocích by měly dosáhnout úložné kapacity 1 TB.


Komentáře