Western Digital má vlastní SSD, životnost slibuje více než 50 let

SSD, své první od převzetí firmy SanDisk před zhruba tři čtvrtě rokem za necelých 20 miliard dolarů, představila firma WD. Jde o modely Blue SSD a Green SSD – označení novinek tedy navazuje na dosavadní podobně koncipované řady WD v oblasti klasických rotačních disků.

Western Digital má vlastní SSD, životnost slibuje více než 50 let


Jde o první SSD s rozhraním SATA, jež spadají do kategorie“client”  a nesou označení WD. Představují doplnění současné firemní nabídky pevných disků pro počítače, PC a pracovní stanice.

Nové disky  se podle výrobce vyznačují nejlepší životností i spolehlivostí (1,75 milionu hodin MTTF, tedy střední doby selhání) ve své třídě a mají certifikaci  Functional Integrity Testing (F.I.T.) Lab. K oběma typům nových SSD výrobce nabízí zdarma monitorovací software SSD Dashboard, který umožňuje nepřetržitou kontrolu a monitorování stavu disku, jeho výkonu a kapacitu.

Model Blue SSD je určený především pro náročnější uživatele využívající kapacitně intenzivní aplikace či multitasking. Využít se mohou jak v noteboocích, tak I desktipech. K dispozici jsou v kapacitách 250 GB, 500 GB, a 1 TB, a ve formátech 2,5 palce/7mm nebo v M.2 2280.

Přenosové rychlosti u tohoto modelu se pohybují až do 545 MB/s, respektive 525 MB/s (v případě sekvenčního čtení nebo zápisu).

Životnost deklaruje výrobce na až 400 TBW, což při obvyklém vyšším zatížení okolo 20 GB/den znamená v případě modelu s nejvyšší kapacitou více než 50 let. Doporučené ceny začínají na 99 eurech v případě 250GB varianty a končí na 339 eurech za 1TB disk.

Disky Green SSD jsou zase určené pro běžné uživatele. Dostupné jsou ve verzích 120 GB a 240 GB a podobně jako v předchozím případě ve formátech 2,5 palce/7mm nebo M.2 2280.

Green SSD má podle výrobce velmi nízké nároky na spotřebu energie (v aktivním režimu v průměru 50 mW, v pohotovostním okolo 30 mW), což umožňuje významně prodlužit práci mezi jednotlivými dobíjeními baterie.

Oproti verzi Blue SSD dosahuje Green SSD  nižší přenosové rychlosti (až 540MB/s, respektive  405MB/s  (sekvenční rychlost zápisu, resp. čtení).

Životnost disku se plánuje na až 80 TBW -- oproti variantě Blue jde tedy o zhruba o pětinu možných zápisů, nicméně vzhledem k tomu, že cílovou skupinou je méně náročný uživatel, je životnost při vyjádření v letech jen o trochu nižší než u Blue SSD v náročnějším prostředí.

Doporučená cena Green SSD pro kapacitu 240 GB činí 89 eur. Výrobce dává na oba typy SSD tříletou záruku.

Úvodní foto: WD


Komentáře