Western Digital uvedl na trh dvouplotnový 640GB disk

Nová řada dvouplotnových disků Caviar SE16 od společnosti Western Digital zvyšuje maximální kapacitu na 640 GB. Jedná se o disk se 16 MB cache a maximální přenosovou rychlostí 3 Gbit/sec.Nová řada dvouplotnových disků Caviar SE16 od společnosti Western Digital zvyšuje maximální kapacitu na 640 GB. Jedná se o disk se 16 MB cache a maximální přenosovou rychlostí 3 Gbit/sec.

Podle vyjádření společnosti bude tento pevný disk vhodný pro high-performance computing a multimédia a je již od nynějška dostupný za cenu 140 dolarů. Western Digital také představil již v lednu 2008 pevný disk ze série Caviar s jednou plotnou o kapacitě 320 GB, což je zatím nejvyšší nabízená kapacita v této kategorii.

Dob Nennett, vice prezident a ředitel sekce desktopových řešení ve Western Digital, říká, že dnešní dvouplotnové disky jsou omezené maximální kapacitou 500 GB a tento nový model nabídne o 28 % vyšší kapacitu při zachování stejného designu a úložný prostor 640 GB se stane významný pro řadu uživatelů desktopů. Na tento disk se vejde například 182 800 digitálních fotografií v průměrné kvalitě, 160 000 písní v MP3, 77 hodin videa v HD rozlišení a nebo 280 hodin obrazu v DVD kvalitě. Nový disk je samozřejmě kompatibilní s Windows Vista.
Nenechte si ujít:
Výrobci pevných disků ohlašují další zvyšování kapacit

Nobelova cena za malé pevné disky

Seagate – IDE disky u nás končí

Pevné disky stále vládnou světu

Hitachi má disky pro notebooky s kapacitou 500 GB

Za zmínku stojí, že Western Digital očekává během roku 2010 dosažení kapacity až 3 TB na jeden disk a již v loňském roce tato společnost předvedla v laboratorních podmínkách zápis na magnetický povrch s hustotou 520 Gb na čtvereční palec, a to za použití vlastní techniky, postavené na metodě kolmého magnetického zápisu (PMR) a hlavičkách s technologií TuMR (Tunneling Magneto-Resistive). S touto hustotou se na jednu plotnu o průměru 3,5 palce vejde 640 GB dat.


Komentáře