Windows Phone 7: Letos pro GSM sítě, v roce 2011 i pro CDMA

Windows Phone 7 telefony, které se mají objevit již tento podzim, přinesou dle Microsoftu zatím jen podporu GSM sítí, nikoliv ale CDMA. Nicméně i s tímto standardem se v budoucnu počítá.


Mluvčí Microsoftu našim americkým kolegům potvrdil, že Microsoft se nejprve zaměřil na uvedení GSM verze, neboť tyto sítě jsou nejrozšířenější, ale s CDMA počítá v první polovině roku 2011. Například v USA jsou CDMA sítě velmi rozšířené a používá je zhruba polovina tamních zákazníků, u nás na tuto technologii vsadil nejmladší mobilní operátor U:fon a podle všeho ji český trh příliš nepřijal, zejména díky chybějícím telefonům vyšší třídy.

K podobnému kroku se uchýlila i finská Nokia, která se také snaží proniknout na americký trh, ale místo na CDMA se chce soustředit na rozvoj GSM standardu směrem k sítím čtvrté generace jako je LTE, které mají nabídnout velmi rychlé datové přenosy. Právě požadavky na objemy přenášených dat mají v budoucnu v mobilních sítích prudce stoupat, zatímco využití hlasových služeb bude na vyspělých trzích spíše klesat.

Začátek prodejů Windows Phone 7 přístrojů se očekává podle několika reportů 11. října a výrobci mají tento mobilní OS ve finální verzi k dispozici již od minulého měsíce. I když Microsoft na Windows Phone 7 poměrně hodně sází, analytici Gartneru nevidí budoucnost této platformy příliš růžově a její podíl na trhu má do roku 2014 klesnout na 3,9 % z letošních odhadovaných 4,7 %. Více viz článek Gartner: Mobilům budou v roce 2014 dominovat open source platformy.Komentáře