Windows pro ARM mohou zamíchat trhem s procesory pro stolní PC a servery

Hardwarové společnosti se připravují na budoucí uvedení operačního systému Windows pro procesory ARM.


Umlčet spekulace se ve středu rozhodl generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer, když během svého vystoupení na veletrhu CES v Las Vegas potvrdil vývoj nové verze Windows pro zařízení s procesory ARM. Spekulacím však konec rozhodně není, naopak. Někteří výrobci čipů a počítačů ihned začali přemýšlet na tím, na jaká zařízení by se měl Microsoft s novým systémem zaměřit. Podle jedné strany by těmito přístroji měly být především tablety či smartphony, například Nvidia by se naopak chtěla zaměřit na stolní počítače.

Většina desktopů totiž běží právě na Windows, které pracují pouze s čipsety x86 od Intelu, AMD a VIA Technologies. ARMové Windows by proto byly první alternativou. „Čipy ARM jsou používány ve většině smartphonů a tabletů, a pokud se nyní této platformy chytí Microsoft, mohla by se dostat i na desktopy a servery,“ myslí si analytik Jack Gold. Na druhou stranu se však podle něj ARMových Windows jen tak nedočkáme. Spíše se prý nejdříve dočkáme verze pro tablety.

Podle Microsoftu budou nové Windows fungovat na čipem ARM od výrobců Nvidia, Qualcomm a Texas Instruments, jejichž ARMy nejčastěji směřují do smartphonů a tabletů. Přitom téměř souběžně s novými Windows představila Nvidia na CES své první procesory, kódově pojmenované Denver, pro desktopy a servery, založené právě na architektuře ARM. Zdá se tedy, že by mohla skutečně vzniknout alternativa k "Wintelu".

Intel se podle svých slov nové konkurence rozhodně neobává. Své naděje nyní vkládá do čipů Sandy Bridge, které společnost oficiálně uvedla na veletrhu CES. Kromě této nové procesorové řady Core druhé generace, jsou jeho stálým favoritem čipy Atom, s pomocí kterých chce naopak zlomit nadvládu ARMů na mobilních přístrojích a tabletech.Komentáře