Xeony E5 odhaleny, Intel slibuje výrazný nárůst výkonu

Intel na konferenci IDF odhalil novou generaci serverových procesorů Xeon E5, které již míří na trh a v serverech by měly být dostupné začátkem příštího roku.

Xeony E5 odhaleny, Intel slibuje výrazný nárůst výkonu


Procesory Intel Xeon E5 budou disponovat až osmi jádry, přičemž každé bude schopné zpracovávat dvě aplikační vlákna současně, upřesnil Kirk Skaugen, viceprezident a generální manažer skupiny pro datová centra Intelu. Podle něj se již nové Xeony začínají dodávat na trh a měly by být údajně „nejfenomenálnějšími“ procesory, které Intel v oblasti serverů zatím vyrobil.

Procesory Xeon E5 nahradí řadu 5600, která přišla na trh v polovině loňského roku a byla založena na architektuře Westmere a podle Skaugena lze očekávat výrazný nárůst výkonu. Xeony E5 mají být určeny primárně pro oblast high performance computingu a cloud computingu do serverů se 2 až 4 paticemi, upřesňuje Skaugen. Intel již nabízí low-endové Xeony E3 postavené na architektuře Sandy Bridge pro servery se dvěma paticemi a také high-endové Xeony E7, které disponují až 10 jádry a jsou zaměřeny na servery s více než čtyřmi sockety. Ty jsou ale zatím postaveny na starší architektuře Westmere a aktualizaci této nejvyšší řady lze očekávat až někdy v polovině příštího roku.

Intel má údajně již 400 serverových designů pro svoje nové Xeony, což je více než dvojnásobek oproti Xeonům řady 5500 z roku 2009. Detaily o frekvencích, velikosti cache nebo zpětné kompatibilitě patice u procesorů E5 Intel nezveřejnil s tím, že budou k dispozici později. Objevily se ovšem již neoficiální informace o velikosti cache až 20 MB a frekvenci až 3,3 GHz. Skaugen ovšem prozradil, že nové Xeony poprvé integrují PCI-Express řadič přímo do procesorů, díky čemuž by mělo dojít ke zvýšení datové propustnosti uvnitř serveru při úspoře energie. Viceprezident Intelu dále potvrdil, že jeho společnost hodlá i nadále pokračovat s vývojem čipů řady Itanium, které budou jako dosud koexistovat s Xeony, i když zájem o ně na trhu opadá a obě řady procesorů mají již mnoho společných prvků jako technologie pro opravu chyb a pro maximální spolehlivost.

Hlavní konkurencí pro nové Xeony mají být procesory AMD postavené na nové architektuře Bulldozer. Ty by měly disponovat až 16 jádry a jsou také již dodávány na trh, přičemž první servery s nimi by se měly objevit ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Úvodní foto: © ekzman - Fotolia.com


Komentáře