Zachrání 45nm procesory AMD?

Společnost AMD již pošesté ohlásila, že skončila čtvrtletně ve ztrátě. Její vedení však zůstává i nadále optimistické a spoléhá hlavně na nové 45nm čipy, které by měly situaci údajně výrazně zlepšit. Díky nim by AMD mělo hravě překonat frekvenci 3 GHz a lépe tak konkurovat současným čipům od Intelu.Společnost AMD již pošesté ohlásila, že skončila čtvrtletně ve ztrátě. Její vedení však zůstává i nadále optimistické a spoléhá hlavně na nové 45nm čipy, které by měly situaci údajně výrazně zlepšit. Díky nim by AMD mělo hravě překonat frekvenci 3 GHz a lépe tak konkurovat současným čipům od Intelu.

V posledním čtvrtletí činila čistá ztráta společnosti AMD 358 milionů dolarů včetně nákladů na akvizici společnosti ATI, která proběhla v roce 2006. Bez ní by pak ztráta činila 308 milionů. Tento špatný výsledek je v souladu s odhady analytiků. AMD však spoléhá, že ke konci letošního roku by již měla být opět v zisku.

V konferenčním hovoru s analytiky minulý týden ředitel AMD Hector Ruiz mimo jiné řekl, že jeho společnost čeká velká restrukturalizace (k níž bude patřit i propuštění 10 % zaměstnanců). Podle něj je potřeba dobře prozkoumat všechny obchodní kroky AMD a ozdravit je. Ty, které se pak ukáží jako neživotaschopné, je potřeba buď revidovat nebo zrušit.

Změnu trendu AMD spojuje pravděpodobně se 45nm procesory, které mají být k dispozici v druhé polovině roku. AMD totiž dokončuje nový serverový čip s kódovým označením Shanghai, stejně tak jako desktopové procesory s označením Deneb. První funkční vzorky byly k vidění již na letošním CeBITu a nyní se pracuje na jejich uvedení do výroby.

Také Bob River, který má v AMD na starost finance, říká, že až společnost uvede 45nm procesory, bude opět na dobré cestě k ziskům. V druhém čtvrtletí letošního roku AMD také očekává zlepšení prodeje serverů, neboť čtyřjádrové Barcelony by se měly začít hojně vyskytovat v serverech od Dellu a HP. Právě zdržení prodeje čtyřjádrových Barcelon společnosti AMD v uplynulých měsících poškodilo.
Nenechte si ujít:
AMD konečně opravilo chybu v Barceloně

Bude nový 45nm čip Shanghai spásou pro AMD?

Superpočítač za 30 mil. dolarů s 15 744 procesory Barcelona ožil v Texasu

AMD je opět ve ztrátě, masově propouští zaměstnance

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Centrino 2 : revoluce v noteboocích

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci

Dalším problémem jsou pak nízké frekvence 65nm procesorů. Nejvýkonnější Phenom 9850 běží dnes na frekvenci 2,5 GHz, zatímco konkurenční procesory od Intelu bez problémů přesahují i 3 GHz. Právě frekvence je to, na co se AMD chce zaměřit u 45nm modelů a podle některých informací všechny zkušební 45nm modely běží bez problémů také na 3 GHz, většina z nich i rychleji.


Komentáře