Zájem o počítače Mac roste, čeká se nový rekord prodejů

Analytici jsou přesvědčeni, že Apple za čtvrté čtvrtletí roku 2009 prodal rekordní množství 3,3 milionů počítačů Mac, což je meziroční nárůst o 31 %.


S touto předpovědí přišel analytik z Wall Street Brian Marshall, který pracuje pro společnost BroadPoint AmTech. Pokud jsou jeho propočty správné, překoná Apple rekord z třetího čtvrtletí letošního roku, který činil 3,05 milionů prodaných počítačů typu Mac a nárůst mezi čtvrtletími o 8,5 %.

Meziroční nárůst by byl ještě výraznější, neboť v posledním kvartálu roku 2008 se prodalo 2,3 milionů Maců. Tímto výsledkem by navíc Apple překonal průměrný nárůst prodejů v uplynulém čtvrtletí na tomto segmentu trhu, neboť podle informací Gartneru vzroste prodej počítačů za uplynulý rok v celosvětovém měřítku o 2,3 %. Navíc by také kromě prvního čtvrtletí roku 2003 zaznamenal Apple řadu 20 růstů z 21 čtvrtletí jdoucích po sobě.

Co se týká desktopových Maců, zde Marshal počítá s meziročním nárůstem prodejů o 19 % a mezičtvrtletním posunem o 10 %. Na začátku prosince již bylo oznámeno, že během října a listopadu se prodeje stolních počítačů iMac, Mac mini a Mac Pro zvýšily jen v USA o 74 % oproti předchozím dvěma měsícům. Apple také v říjnu představil nové 21,5“ a 27“ modely iMaců, které jsou k dispozici poprvé i se čtyřjádrovými procesory Intelu.

Apple oficiální čísla prodejů za čtvrtý kvartál plánuje sdělit v druhé polovině ledna při hovoru s finančními analytiky. Spekuluje se také, ze v druhé polovině ledna Apple představí svůj tablet, kterého by chtěl prodat jen za tento rok údajně až 10 milionů kusů. Detaily najdete v článku Apple má představit svůj tablet již tento měsíc.Komentáře