Zájem o počítače trvá, jejich cena však může růst

Loni vyvolaný zájem o počítače se přenesl i do letošního roku. Uspokojit poptávku však může být problematické.

Zájem o počítače trvá, jejich cena však může růst


Zájem o osobní počítače pokračuje. V prvním kvartále letošního roku jich bylo na pulty obchodů dodáno meziročně o 32 % až 52 % víc, ukazují data společností IDC a Gartner. Analytici se však nerozcházejí jen v číslech, ale i v hodnocení příčin nárůstu, potažmo v tom, nakolik je navázán na pandemii covidu-19, jejímž důsledkem byl v mnoha firmách přechod na práci z domova, a tedy zvýšená potřeba zaměstnanců modernizovat své počítačové vybavení.

Podle mnohých analytiků představují zvýšené prodeje na počátku letošního roku ještě dozvuky dominového efektu trendu nastartovaného už zkraje roku loňského.

„Neuspokojená poptávka z loňska se přenesla do letošního prvního kvartálu, přičemž dál trvá i poptávka vyvolaná pandemií,“ hodnotí Jitesh Ubrani z IDC. Poptávka přitom přichází ze všech sektorů, ať už toho firemního, tak ze vzdělávacího, tak od běžných uživatelů. Právě IDC reportuje nárůst na jeho vyšší hranici, na uvedených 52 %, s tím, že z pěti předních výrobců se nejlépe vedlo Applu, který zaznamenal nárůst poptávky o 112 % (ačkoliv dle Gartneru to bylo jen o 49 %).

Analytici Gartneru upozorňují, že meziroční nárůst zvýrazňuje též skutečnost, že v loňském období byly prodeje počítačů naopak slabší.

„Nebýt loňského chaosu v dodávkách, ten nárůst by tak vysoký nejspíš nebyl,“ poznamenává Mikako Kitagawová z Gartneru. A dodává, že vypočtených 32 % představuje nejvyšší meziroční nárůst od počátku milénia, kdy firma dodávky počítačů začala sledovat.

Obecně je už loni nastartovaná zvýšená poptávka po počítačích přisuzována nutnosti pracovat či učit se z domova. Dokonce i rodiny, které si dosud vystačily s jediným počítačem, zjistily, že jich potřebují víc, bez ohledu na to, že každý z členů vlastní chytrý mobilní telefon.

A ač zájem o počítače může trvat, uspokojit poptávku se může ukázat být opět o něco náročnější. Důvodem je nedostatek komponentů, zejména polovodičů. A jak varují analytici z IDC, nedostatek komponentů ve spojení s problémy v dodavatelském řetězci, může mít za následek vyšší ceny.

Úvodní foto: Depositphotos


Komentáře