Zájem o x86 servery stoupá na úkor unixových

Z průzkumu analytické společnosti Gartner za třetí čtvrtletí roku 2007 vyplývá, že globálně dochází ke zvyšování zájmu o x86 servery, zatímco prodej unixových serverů se zpomaluje.Z průzkumu analytické společnosti Gartner za třetí čtvrtletí roku 2007 vyplývá, že globálně dochází ke zvyšování zájmu o x86 servery, zatímco prodej unixových serverů se zpomaluje.

Konkrétně to znamená propad prodejů u hlavních dodavatelů unixových systémů – u IBM a u Sun Microsystems. Naopak ale došlo k vzestupu nákupů unixových řešení společnosti Hewlett-Packard, která pokles zájmu o dvě předešlé značky vyhodnotila jako svoji příležitost v této oblasti. V číselném vyjádření to značí, že celkově se za uvedené období prodalo 103 267 unixových serverů, což je meziroční pokles o 6,4 %. Z toho Sun distribuoval 52 038 kusů serverů – to je o 12 % méně než loni, prodej unixových systémů u IBM klesl o 12,9 % na 27 904 kusů. Společnost Hewlett-Packard pak zaznamenala nárůst o 29,4 % a umístila se v této kategorii na třetím místě, následovaná Applem se 4 098 kusy a na pátém místě skončila společnost Fujitsu/Fujistu Siemens.

Co se týká x86 serverů, zde došlo celosvětově k nárůstu o 9,5 % na 2,1 milionu prodaných kusů. Na prvním místě je v této oblasti Hewlett-Packard s 631 399 prodanými servery, což znamená meziroční nárůst o 20 % a pokrytí téměř třetiny tohoto trhu. Druhý je Dell se 484 650 servery, díky čemuž si oproti loňskému roku polepšil o 5,4 %. Na třetím místě je potom IBM s poklesem prodeje svých x86 serverů o 3,5 % a na čtvrtém a pátém místě následují Fujitsu/Fujitsu Siemens a NEC.

Celkově tedy lze říci, že prodej 2,2 milionů serverů (unixových i x86) ve třetím kvartálu tohoto roku znamená meziroční nárůst o 8,7 %, jenž je způsobený zvyšující se poptávkou po kapacitě a také růstem rozvíjejích se trhů, říká Errol Rasit, analytik společnosti Gartner. Ani Sun a IBM na tom i přes zmíněný pokles nejsou v důsledku vůbec špatně, neboť jejich příjmy za uplynulé období vzrostly hlavně díky dodávkám specializovaných high-endových řešení.

Přečtěte si také:
Kapacita současného internetu již brzy přestane dostačovat
Výzkum: Půl milionu databázových serverů nemá ani firewall!
Windows Server poběží na hardwaru Sunu
Server ekonomičtější než žárovka od FSC


Komentáře