Zamrzl vám počítač? Možná za to může kosmické záření

Když vám spadne počítač nebo takříkajíc zamrzne mobil, třeba za to nemůže výrobce ani prodejce. Je možné, že skutečným nepřítelem je kosmické záření – konkrétně proud energetických částic, které vydává.

Zamrzl vám počítač? Možná za to může kosmické záření


Neškodné pro živé organismu, menší množství těchto částic však může vytvořit dostatečné množství energie, aby narušilo činnost mikroelektronických obvodů v osobních zařízeních uživatele. Takový zkrat se nazývá „single event upset,“ jednorázový pád, zkráceně SEU.

Během SEU částice změní jednotlivé bity dat uložených v paměti čipu. Důsledkem může být něco tak triviálního, jako je změna jediného pixelu ve fotografie, nebo naopak tak vážného, jako je selhání letounu (studie k dispozici pouze anglicky).

Právě SEU pravděpodobně mohla za chybu v elektronickém volebním systému v obci Schaerbeekm v Belgii v roce 2003. Změna bitu v elektronickém volebním stroji způsobila 4 096 hlasů navíc pro jednoho z kandidátů. Chyby si někdo všiml jen proto, že stroj dal kandidátovi více volebních hlasů, než bylo vůbec možné.

„Je to opravdu velký problém, navíc je veřejnosti neznámý a prakticky neviditelný,“ říká Bharat Bhuva, člen výzkumné skupiny vlivů radiačního záření na Vanderbiltově Univerzitě. Skupina byla založena v roce 1987 specificky na zkoumání vlivu radiace na elektronické systémy. Původně se tým soustředil na vojenské a vesmírné záležitosti, od roku 2001 však své řady rozšířil a nyní studuje vliv radiace i na spotřebitelskou elektroniku.

Bhuva, profesor elektrického inženýrství na univerzitě, o SEU uspořádal přednášku v Bostonu.

Přes některé působivé a potenciálně velmi nebezpečné ukázky je výskyt SEU velmi vzácný. S tím, jak se zvyšuje počet tranzistorů v nových elektronických systémech, se však zvyšuje i pravděpodobně selhání zařízení zapříčiněného kosmickým zářením.

Výrobci polovodičů si zřejmě již problému povšimli a pracují na marginalizaci problému. V roce 2008 například inženýři firmy Fujitsu vystoupali na Havajskou sopkou, aby lépe pochopili, jakým způsobem kosmické záření způsobuje chyby v počítačích.

Úvodní foto: Fotolia © Syda Production


Komentáře