Zcela bezpečný tablet vyvíjejí BlackBerry, IBM a Samsung

BlackBerry ve spolupráci se společnostmi Samsung Electronics, IBM a německým expertem na šifrování Secusmart představilo nový tablet s názvem SecuTablet. Jeho zabezpečení má být na velmi vysoké úrovni.

Zcela bezpečný tablet vyvíjejí BlackBerry, IBM a Samsung


Nejde o PlayBook 2, o jehož vývoji se spekulovalo v minulém roce, nýbrž o upravenou verzi tabletu Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE 16 GB. Na tomto tabletu jsou nahrané speciální programy od IBM a SecuSmart (BlackBerry tuto německou firmu koupilo minulý rok), které se mají starat o zásadně vyšší úroveň zabezpečení zařízení.

Bootovací technologie Samsung Knox zaručuje, že s operačním systémem na tabletu nebude nijak manipulováno, zatímco technologie IBM „obalí“ vybrané aplikace speciálním kódem, který šifruje data a nabízí další bezpečnostní funkce.

Šéf Secusmart Hans-Christoph Quelle doufá, že německá agentura BSI ještě v tomto roce udělí novému tabletu certifikaci, díky které jej budou moci zaměstnanci vládních agentur používat při manipulaci s utajovanými daty.

„Tento projekt začal dlouho před tím, než BlackBerry koupilo Secusmart,“ dodal Quelle, jenž je nyní také viceprezidentem v BlackBerry.

S tím, jak se podíl BlackBerry na trhu s mobilními zařízení v posledních letech smrskl, se kanadská společnost snaží prosadit v prodeji bezpečnostních řešení pro jiné platformy.

V listopadu minulého roku BlackBerry oznámilo, že rozšíří podporu pro svůj software určený ke správě dat na zařízení Samsungu a minulý měsíc na Světovém mobilním kongresu v Barceloně firma uvedla, že zpřístupní pro zařízení s technologií Samsung Knox novou verzi šifrovacího systému Secusmart Secusuite spolu s vlastním nástrojem WorkLife.

Organizace, které si zakoupí SecuTablet, budou moci mimo jiné jednoduše kontrolovat, které aplikace na zařízení běží a jak jsou zabezpečené. Technologie IBM poskytne podle mluvčího německé pobočky IBM Stefana Heftera korporátním datům nejvyšší možnou úroveň zabezpečení - technologie například zajistí, aby nemohla být kopírována data z bezpečného e-mailu na Facebook běžící na tom samém zařízení, ale pouze do bezpečného rozhraní.

Secusmart bude zařízení prodávat v Německu, IBM pak v dalších zemích. I když byl tablet původně vyvinutý pro vládní agentury, Quelle doufá, že nové zařízení zaujme také firemní zákazníky. Vysoká úroveň zabezpečení ale samozřejmě není zadarmo: zatímco běžná verze Galaxy Tab S 10.5 se prodává za cenu okolo 500 dolarů, SecuTablet stojí téměř pětinásobek.

Úvodní foto: Computerworld.com


Komentáře