Superpočítač Roadrunner z Los Alamos se v červnu 2008 stal prvním pokořitelem hranice 1 petaflop (deset na patnáctou operací) za sekundu a ještě v červnu letošního roku byl s výkonem 1 105 petaflop nejvýkonnějším modelem na světě. Druhý byl Jaguar z Oak Ridge v Tennessee, který poskytoval v červnu 2009 výkon 1 059 petaflop ovšem byl modernizován a tak se nyní ujal vedení.
Jaguar je založen na linuxové platformě Cray XT5 a používá šestijádrové procesory AMD Opteron a aktuálně disponuje výkonem 1 759 petaflop, který mu poskytuje celkem 224 162 jader. Druhý Roadrunner od IBM navíc po úpravách v poslední době snížil svůj výkon na 1 042 petaflop.
Třetí se umístil superpočítač Kraken z Národního ústavu pro výpočetní vědy na Univerzitě v Tennessee. Je postaven také na platformě Cray XT5 a aktuálně nabízí výkon 832 teraflopů.
Čtvrtý se umístil první superpočítač nepocházející z USA. Jmenuje se Jugene a nachází se ve Forschungszentrum Juelich v Německu. Jako pátý skončil nejvýkonnější čínský superpočítač, Tianhe-1. Ten využívá procesory Intel Xeon s grafickými kartami ATI jako akcelerátory a jeho celkový výkon je 563 teraflop.
Celému žebříčku dominují superpočítače z USA, kterých je 277. Z Evropy se jich na seznamu nachází 153 a 50 z Asie. Na seznamu se může dostat každý počítač, který disponuje výkonem minimálně 20 teraflop.
Nejpoužívanějšími procesory jsou produkty firmy Intel, které se nachází v 402 systémech. Druhou nejrozšířenější architekturou je IBM Power s 52 systémy a třetí AMD Opteron nacházející se ve 42 systémech.
Čtyř jádrové procesory jsou používány na 426 systémech. Pouze na 59 systémech se využívají dvou jádrové čipy a 4 mají jedno jádrové procesory. Šest systémů využívá procesory Cell, které se používají v herní konzoli PlayStation 3. Většina systémů (259) je připojena pomocí gigabitového Ethernetu, zatímco zbývajících 181 se připojeno přes InfiniBand.
Žebříček nejvýkonnějších superpočítačů má nového favorita
Na konferenci SC09 byl představen aktuální žebříček pětiset nejvýkonnějších superpočítačů na světě. Jaký je aktuálně nejvýkonnější superpočítač a jaká platforma je nejpoužívanější?
autor Martin Buchta | Hardware |
Komentáře