Google: Přechod na IPv6 je snadný a levný

I přes potenciál protokolu IPv6 je jeho rozšíření zatím malé. Nicméně inženýři Googlu tvrdí, že jeho nasazení ve firmě vyžaduje jen malý tým vývojářů, aby umožnili všem aplikacím podporovat IPv6 a že tento krok není ani příliš drahý.


Lorenzo Colitti, síťový inženýr Googlu během panelové diskuze na schůzce Internet Engineering Task Force (IETF) konkrétně prohlásil, že Google je již připraven nabízet všechny své služby přes IPv6. Podle jeho slov byl vytvořen malý tým, který strávil 18 měsíců (konkrétně od června 2007 do ledna 2009) prací na podpoře IPv6, od práce na výchozí architektuře sítě a softwarovém inženýringu, přes pilotní fázi až do finálního veřejného zpřístupnění služeb Googlu přes IPv6. Tento tým však pracoval během této doby i na jiných projektech a IPv6  mu zabralo zhruba 20 % z jeho času. Podle Colitiho je vhodné přechod na IPv6 rozdělit do fází a nejedná se o nic mimořádně náročného.

Tato zkušenost Googlu s nasazování IPv6 je důležitá pro řadu firem, které nyní uvažují o nasazení nové generace internetového protokolu. Toto nasazení je nutné z toho důvodu, že dosavadní protokol IPv4 již nepostačuje pro adresování zařízení, zapojovaných do internetu. IPv4 používá 32bitové adresování a může tak podporovat zhruba 4,3 miliardy individuálních adres na internetu, zatímco IPv6 se 128bitovým adresováním podporuje až 2 na 128 adres.

Experti momentálně předpovídají, že počet volných adres protokolu IPv4 dojde v roce 2012. V té době už bude nutné, aby firmy a vládní organizace byly dobře připraveny na přechod na IPv6. Colitti říká, že IPv6 je nutností pro každou firmu, která bude chtít i nadále operovat na internetu a mohla využívat nové aplikace a připojovat další uživatele. IPv6 také redukuje infrastrukturu a cenu podpory ve srovnání s možnými alternativami k tomuto protokolu, kterými jsou například překladače adres na více vrstvách.

Colitti také řekl, že IPv6 musí být nasazen rovnou v produkčním módu, protože jinak nebude používaný. Dále varoval, že provoz přes IPv6 se objeví doslova „přes noc“, o čemž vypovídají zkušenosti Googlu, kdy se jen během března provoz přes IPv6 ztrojnásobil (stalo se tak po té, co byla přes IPv6 zprovozněna služba Google Maps). V současnosti IPv6 také podporují služby Google News, Google Docs, Google Calendar a další. Tyto služby mají podle Colittiho momentálně již asi 150 000 uživatelů. Bližší informace o nich lze najít na www.google.com/ipv6.Komentáře