Opera 10 s funkcí Turbo je k dispozici ve zkušební verzi

Společnost Opera Software včera uvolnila zkušební verzi svého chystaného prohlížeče Opera 10 s kódovým označením Peregrine, jež obsahuje i technologii Opera Turbo pro rychlejší surfování.


Opera Turbo funguje na principu komprese dat na externích serverech, což má přinést podle slov zástupců Opery zrychlení až 80 % hlavně v případě pomalého internetového připojení (typicky u mobilního internetu), kdy je pak možné přenášet méně dat. Jedná se o podobný princip, jaký je využíván např. i mobilního prohlížeče Opera Mini, nicméně v případě Opery Turbo nejsou stránky nijak dále upravovány (tudíž nedochází ke změně jejich vzhledu) a podporovány budou i scripty v Ajaxu či flashové animace. Tato technologie byla veřejně představena minulý měsíc v souvislosti s World Mobile Congressem v Barceloně.

Vývojáři očekávají od uživatelů, kteří technologii Opera Turbo vyzkouší, hlavně zpětnou vazbu, aby mohli dále pracovat na jejím vývoji. Prohlížeč s funkcí Opera Turbo nyní automaticky v levém dolním rohu ukazuje množství uspořených dat při přenosu díky kompresi, což má pomoci uživatelům udělal si představu o tom, jakého rozdílu díky jejímu využití dosáhli a kromě zrychlení je další výhodou i lepší využití přenosových kapacit v případě omezení tzv. FUP limity operátorů.

Opera 10, která je označována jako "preview" (a je časově omezená) je k dispozici ke stažení zatím jen v angličtině pro operační systémy Windows, Mac OS X a Unix/Linux ze stránek společnosti Opera.

Mezi další benefity prohlížeče Opera 10 má patřit lepší stabilita, bezpečnost či nové uživatelské rozhranní s možností výběru tzv. skinů.

Společnost Opera pak také intenzivně pracuje na vývoji nového JavaScriptového enginu s označením Carakan, který by oproti Futharku, na němž je postavena právě uvolněná testovací verze Opery 10, měl přinést výrazné zrychlení a stát se podle výrobce nejrychlejším enginem současnosti. Více detailů najdete v článku Opera chystá revoluční JavaScriptový engine Carakan.

Detaily o technologii Opera Turbo, která by měla být součástí všech budoucích verzí prohlížečů Opera, včetně videoukázky pak najdete opět na stránkách výrobce (v angličtině).Komentáře