Palm Pre je od včerejška na trhu – jak si povede?

Včerejší den byl pro společnost Palm přelomový, neboť na americký trh byl uveden její nový model smartphonu označovaný jako Pre. O jeho úspěchu však rozhodnou následující měsíce.


Podle analytiků bude záležet na tom, jaký ohlas vzbudí nový přístroj s WebOS u uživatelů a podle Greengarta, analytika společnosti Current Analysis bude vodítkem to, jak dlouho se o Palmu bude ještě mluvit. Pokud to bude ještě na konci následujícího týdne, má společnost podle něj vyhráno. V opačném případě nový přístroj pravděpodobně rychle upadne v zapomnění.

Jedním z faktorů, který může uvedení Palmu Pre velmi výrazně překrýt, je vývojářská konference Applu, která začíná již v pondělí a na níž se očekává uvedení nových iPhonů (spekuluje se i o tom, že by je mohl opět představit Steve Jobs, který měl několik měsíců zdravotní volno – více viz článek Apple: Představí Steve Jobs nové iPhony?).

Palm byl pionýrem v oblasti handheldů a první své modely PDA uvedl v 90. letech, které pak následovaly smartphony označené jako Treo. Nicméně původní architektura i software již zastaraly a Palm nyní musí uvést zcela nové přístroje a nový operační systém, nicméně Greengart upozorňuje, že vyčkával příliš dlouho a jeho konkurenti v uplynulých letech výrazně posílili a tento trh je v současnosti vysoce konkurenční. Mnoho pozornosti vzbuzují nové přístroje postavené na platformě Android, jejichž řady by se měly dále rozrůstat a konkurencí se stávají pro Palm i tradiční výrobci mobilů jako třeba Nokia, která v tomto měsíci chce uvést svůj nový model kapesního počítače N97. Přístroje Palmu pak v USA chce nabízet jako dotované operátor Sprint, pro který je to sice příležitost, jak oslovit určitou skupinu uživatelů, nicméně není na prodeji těchto modelů existenčně závislý, na rozdíl od Palmu, jehož budoucnost doslova závisí na úspěchu modelu Pre, tvrdí Ken Dulaney, analytik Gartneru.

Co se týká hardwarové výbavy, Palm Pre je postaven na ARMovém čipu Cortex A8, jenž má patřit mezi ty výkonnější modely. Dotykový displej s úhlopříčkou 3,1“ má disponovat half-VGA rozlišením 320 x 480 bodů a z dalším parametrů stojí za zmínku datové přenosy s podporou EV-DO rev. A, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth podporující stereo či třeba 3 megapixelový fotoaparát s LED bleskem. Horší je to s úložným prostorem, neboť Palm Pre nabídne interní kapacitu jen 8 GB a také slot pro přídavné paměťové karty bude chybět. Pro ovládání pak bude u Palmu Pre k dispozici vysouvací QWERTY klávesnice, která svým designem vychází ze starších modelů Treo.

Kdy se nový Palm Pre začne prodávat v dalších zemích není dosud jasno, neboť s velkou pravděpodobností zatím nejsou k připraveny jazykové lokalizace pro WebOS a jejich vytvoření ještě zabere poměrně dlouhou dobu.

Analytici také upozorňují, že kupující jsou v době stále trvající ekonomické krize opatrnější a budou si pečlivě vybírat, jaký smartphone si pro sebe nakonec pořídí. Příznivou zprávou však může být, že i přes ekonomický pokles zažívá tento segment trhu růst a za první čtvrtletí se podle informací společnosti Gartner prodalo o 12 % více těchto přístrojů, než ve stejném období roku 2008. To nahrává skutečnosti, že Palm Pre by mohl určitou skupinu uživatelů oslovit, nicméně analytici jsou převážně skeptičtí v tom, že by uvedení tohoto přístroje mohlo nějak výrazněji ohrozit jeho konkurenty a změnit tak situaci na trhu.Komentáře