A co naopak nabídne nejnovější Firefox?

Včera jsme vás seznámili s novinkami, které si přichystali tvůrci prohlížeče Chrome. Dnes se podíváme na to, jak se činili vývojáři Firefoxu.

A co naopak nabídne nejnovější Firefox?


Mozilla minulý týden vypustila nejnovější verzi svého prohlížeče: Firefox 58. Vychází z listopadového předchůdce překřtěného na Quantum a zakládá si zejména na rychlém načítání stránek.

Firefox 58 pokračuje v duchu hesla předchůdce Quantum, tedy rychlost především. Přičemž rychlejšího nahrávání stránek dosahuje hlavně díky změnám v JavaScript kódu, jmenovitě novince nazvané JavaScript Startup Bytecode (JSBC), která využívá mezipaměť pro interní reprezentaci JavaScriptu.

K dosažení smysluplné rovnováhy, která zvýší rychlost s efektivním využitím dodatečné paměti, JSBC se aktivuje vždy až se čtvrtou návštěvou stránky.

U webů s častým loadingem JavaScriptu (např. Facebook) JSBC sníží čas načtení až o 12 %, ačkoliv testy ukázaly, že častější hodnoty se pohybují mezi 5 a 10 %.

Rychlost načítání stránek však má zvýšit ještě jedna novinka, tzv. „off-main-thread painting“, spočívající v přesunutí tohoto procesu mimo hlavní vlákno CPU a proces prohlížeče, respektive v tom, že vykreslování přiřadí vlastní vlákno.

Dle tvrzení Mozilly vylepší snímkovou frekvenci až o 30 %. Tuto novinku však ocení jen uživatelé Windows, pro jiné systémy k dispozici není.

V blogovém příspěvku k vydání Firefoxu 58 pak Mozilla vyzdvihuje ještě starší funcki, tzv. tracking protection. Ta byla poprvé představena před dvěma lety, od verze Quantum je však k dispozici ve všech módech prohlížení, nejen v tom anonymním.

V případě zapnutí je funkce schopna blokovat celou škálu obsahu, nejen reklamy, ale i trackery, které stránky, potažmo inzerenti využívají, aby následovali uživatele po celou dobu jeho prohlížení internetu.

A ač primárně šlo o funkci vytvořenou za účelem ochrany soukromí, teď slouží pro posílení v úvodu zmíněného hesla: rychlost především. Protože jak říká Nick Nguyen, jeden z šéfů Firefoxu, stránky se přece bez trackerů načítají rychleji -- podle něj až o polovinu.

A nakonec – Mozilla v novém Firefoxu také záplatovala 32 bezpečnostních děr, z nichž jednu označila nejvyšším stupněm nebezpečnosti jako „kritickou“.

Firefox 59 můžeme očekávat v půli března...

Úvodní foto: Computerworld.com


Komentáře