Amazon a Apple začínají nabízet streaming muziky ve vysoké kvalitě bez zdražování

Bezztrátové audio pro všechny? Amazon a Apple se odhodlali ke kroku, který konkurence nemůže nechat bez povšimnutí.

Amazon a Apple začínají nabízet streaming muziky ve vysoké kvalitě bez zdražování


Zdá se, že streaming muziky v hi-fi kvalitě bude dostupný masám. Apple a Amazon totiž oznámili, že na svých streamovacích platformách nabídnou CD kvalitu a muziku ve vysokém rozlišení, a to v rámci stávajících předplatitelských modelů, tedy bez dodatečného navýšení cen. Apple tak učiní na Apple Music v červnu, Amazon uživatelům nabízí bezplatný upgrade na Amazon Music HD už teď.

Třetí z předních streamovacích gigantů, společnost Spotify, avizovala CD kvalitu v rámci „hi-fi balíčku“ už dřív, ačkoliv dosud není známo, kdy ho nabídne, případně za kolik. Vzhledem k aktuálním novinkám konkurence se však zdá nepravděpodobné, že by se ve Spotify rozhodli za bezztrátové audio účtovat peníze navíc.

Jmenovitě v nabídce Apple Music přibude kvalita Lossless a Hi-Resolution Lossless, ale také prostorové Dolby Atmos „Spatial Audio“, v kterém budou při spuštění dostupné „tisíce“ skladeb. Pro běžné hudební konzumenty jsou však zásadní první dvě kategorie. Zatímco „standardní“ bezztrátová Lossless představuje CD kvalitu v rozlišení 16-bit / 44,1 kHZ až 24-bit / 48 kHZ, vyšší Hi-Resolution Lossless má parametry 24-bit / 192 kHZ.

Jednoduše: hudební soubory budou sice větší, ale zato méně komprimované a tedy nabízející lepší, chcete-li reálnější, zvuk. Ovšem za předpokladu, že disponujete kvalitním poslechovým zařízením, abyste jej mohli docenit. A právě v tom může být menší háček. Takovým zařízením totiž nejsou applovské AirPods Pro ani AirPods Max, které ve spojení s iPhonem používají bluetooth AAC kodek neschopný plnohodnotného přenosu Lossless souborů s kodekem ALAC.

Co však zmíněné modely budou schopny přijímat, je uvedené „Spatial Audio“ vytahující ze skladeb prostorový 3D efekt. S tím jsou kompatibilní prakticky všechna applovská sluchátka s čipy H1 nebo W1 a také celá řada modelů značky Beats. Pokud si tedy budete chtít užít poslech lepšího zvuku přes Apple Music, bude k tomu třeba využít externí DAC převodník a drátová sluchátka. Podporovány však budou také Apple TV či HomePod a tím možná úplně nejpohodlnějším řešením bude Mac propojený (drátem) s kvalitními reprobednami.

Co se týče Amazonu, ten nabízí k poslechu víc než sedmdesát milionů skladeb v CD kvalitě, včetně sedmi milionů ve vysokém 24-bit rozlišení. Podporuje také Dolby Atmos audio, ačkoliv jen s využitím chytrého speakeru Amazon Echo Studio. V případě Amazon Music znamená automatický upgrade na Amazon Music HD de facto to, že uživatelům přestane vyšší kvalitu účtovat, čímž prakticky srovná ceny s Apple Music.

Dá se předpokládat, že Spotify nezůstane pozadu dlouho a změny podobného charakteru ohlásí v dohledné budoucnosti. Jak zareagují další služby typu Tidal, Deezer či Qobuz, které dosud lákaly právě na vyšší kvalitu – byť za vyšší cenu -, se nejspíš taky ukáže brzy.

Úvodní foto: SteelSeries


Komentáře