Analýza: Firmy nejsou schopny opustit starý protokol IPv4

S blížícím se dnem IPv6, který je naplánovaný na 8. června, mírně roste na internetu i objem přenosu v nativním IPv6 režimu. IPv4 ale stále kraluje.


Potvrzuje to nová analýza od společnosti Arbor Networks. Ta sledovala provoz 110 hlavních internetových „přenašečů“ (internet carriers) v rozmezí od srpna 2010 do února letošního roku. Ze sledování vyplynulo, že objem „tunelovaného“ IPv6 přenosu klesl z 0,04 % na 0,01 %, což znamená, že je opouštěna praxe „tunelování“ IPv6 paketů v rámci paketů protokolu IPv4. Naopak na dvojnásobek vzrostl objem nativního IPv6 provozu z 0,1 % na 0,2 % celkového internetového provozu.

I když uvedená čísla vypovídají o určitém trendu, je zřejmé, že objem IPv6 provozu je stále velmi zanedbatelný. Situace navíc začíná být dramatická. Pokud průmysl selže v rychlé adopci nového protokolu, je zde nezanedbatelné riziko, že díky nedostatku IPv4 adres přijde šok s významnými ekonomickými následky.

Zajímavé také je, k čemu je IPv6 protokol nejvíce používaný. Analýza totiž ukázala, že primárně jde o systémy P2P (peer-to-peer), torrenty a další systémy pro sdílení souborů. Tyto systémy totiž jako jedny z prvních adoptovali protokol IPv6, aby se tak skryly před poskytovateli připojení.

Světový den IPv6, který by měl přinést 24hodinový ostrý test nového protokolu, již podpořily takové firmy, jako Google, Facebook, Yahoo, Akamai a další. Ten by podle komentátorů měl podpořit důvěru poskytovatelů internetového připojení v IPv6. Více o něm najdete v článku IPv6 ovládne v červnu na den internet.Komentáře