Apple s Googlem se nebudou soudit o patenty

Spor o mobilní patenty mezi Applem a Motorolou, která stále ještě formálně patří Googlu, je tak po téměř čtyřech letech u konce. V ostatních sporech však Apple pokračuje.

Apple s Googlem se nebudou soudit o patenty


„Apple a Google se rovněž dohodly na spolupráci v některých oblastech patentové reformy,“ uvedly firmy ve společném prohlášení. Už se však nedohodly na vzájemném licencování svých patentů.

Apple v roce 2010 podal žalobu u Americké mezinárodní obchodní komise namířenou proti společnosti Motorola Mobility. Ta se následně stala součástí Googlu a tím na něj přešla i soudní pře. Google se naposledy dohodl, že byznys s chytrými telefony prodá Lenovu, ovšem obchod ještě nebyl dokončen.

Apple podal žaloby i na další výrobce smartphonů. Soudní spor vede i se Samsungem. Dohoda s Googlem ale na tento případ nebude mít žádný vliv. Počátkem tohoto měsíce totiž kalifornský soud rozhodl, že Samsung musí Applu zaplatit 119 miliónů dolarů za zneužití několika patentů spojených s chytrými telefony a tablety. Samsung dále musí zaplatit 930 miliónů dolarů v jiném soudním sporu, ve kterém se již Samsung jednou odvolal.

S tím jak rostou prodeje smartphonů, roste i konkurenční napětí mezi jejich výrobci. Ti se tak snaží získat konkurenční výhodu například i cestou soudního sporu. Navzdory miliónům vynaložených na odměny pro právníky a mnoha hodinám stráveným u soudu jsou však výsledky velmi smíšené.

Někteří soudci tak často volí nestandardní řešení. Soudkyně Lucy Kohová, která má na starost spor mezi Applem a Samsungem například požádala hlavní představitele obou společností, aby si sedli k jednomu stolu, a pokusili se dohodnout na nějakém řešení. Schůzka však skončila fiaskem.

 

Úvodní foto: © mbongo - Fotolia.com


Komentáře