Apple vyhrál bitvu o nový standard karet nano-SIM

Společnost Apple vyhrála bitvu o standard pro zmenšené SIM-karty. Zmenšením zbytečně velkých karet získají výrobci mobilů trochu místa navíc pro jiné součástky.

Apple vyhrál bitvu o nový standard karet nano-SIM


Komise The Smart Card Platform Technical Commitee Evropského telekomunikačního normalizačního institutu (ETSI) schválila standard pro takzvané karty nano-SIM. Specifikace Applu porazila konkurenční návrhy od firem Nokia, Research In Motion a Motorola Mobility.

Nová standardní SIM-karta, která je oficiálně známá jako čtvrté uspořádání (4FF), bude o 40 procent menší než současný nejmenší design SIM-karet. Konkrétně bude podle ETSI mít 12,3 na 8,8 na 0,67 milimetrů. Nový standard může být balen a distribuován stejně, jako tomu je u existujících SIM-karet. Podle ETSI nabídne nový design stejné funkce jako všechny současné SIM-karty.

Normalizační organizace ETSI podle slov svého mluvčího neuvolňuje žádné podrobnosti o hlasování či vítězné specifikace, jen prozrazuje, že rozhodnutí padlo. Navrhovatelem vítězné specifikace se stal výrobce karet Giesecke & Devrient, který má svého zástupce ve výboru.

Před touto konferencí se členové ETSI nedokázali na minulém setkání na konci března dohodnout na normě. Nicméně tehdy nebylo překvapením, že nedošlo k dohodě, jelikož již průběh hlasování byl diskutabilní. Apple na námitky konkurence zareagoval mírnou úpravou svého návrhu, díky které již nebude možné vložit kartu do přístroje nesprávně.

Společnosti RIM i Nokia se ze všech sil snažily, aby vznikly pochybnosti o snahách společnosti Apple. Nokia například obvinila Apple ze zneužití normalizačního procesu a tvrdila, že by Apple při svém případném vítězství nelicencoval důležité patenty týkající se návrhu nové SIM-karty.

Co budou společnosti podnikat nyní, se teprve ukáže. Nokia na otázky týkající se hlasování nereagovala.

Až přijdou karty nano-SIM do výroby, jejich malé rozměry uvolní uvnitř telefonů prostor pro další paměť a větší baterie. To by podle společnosti Giesecke & Devrient mohlo výrobcům telefonů například umožnit vytvářet tenčí zařízení.

Úvodní foto: © beermedia - Fotolia.com


Komentáře