Autory na Twitteru je nově možné podpořit dýškem

Twitter spustil experimentální funkci, díky které je možné oblíbené uživatele finančně ocenit.

Autory na Twitteru je nově možné podpořit dýškem


Twitter spustil novou funkci „Dýško“ (tip jar), která uživatelům umožní posílat peníze a tak podpořit ty, kteří na sociální síti „utvářejí konverzaci“. Zatím však lze tímto způsobem ocenit jen vybrané skupiny lidí, které Twitter charakterizuje coby „tvůrce“ a řadí mezi ně žurnalisty, experty a neziskové subjekty. Novinka má své příznivce, ovšem též kritiky, kterým vadí, že odkrývá osobní informace typu e-mailové adresy.

Nová funkce je zpodobněna malou ikonou vedle uživatelského profilu (zatím pouze na mobilních zařízeních) s rozbalovacím seznamem možností platby jako jsou PayPal, Venmo či Cash App. Právě využití těchto systémů však vede k tomu, že se adresát dýška může snadno dozvědět informaci jako je třeba adresa odesílatele. Twitter se dle vyjádření svého produktového šéfa Kayvona Beykpoura prozatím alespoň snaží najít optimální způsob, jak uživatele o sdílení těchto informací náležitě informovat, ačkoliv jisté řešení nabídl PayPal – pro skrytí sdílených informací je platbu třeba nastavit jako zasílanou okruhu „přátel a rodiny“.

Funkce dýška zároveň podporuje muzikantský portál Bandcamp a tvůrcovský Patreon, jehož uživatelé její vznik zčásti inspirovali tím, že do svých tweetů, které se staly virálními, přidávali právě odkazy na Patreon.

K tvůrcům a novinářům prý brzy přibudou další skupiny uživatelů, kteří si budou moct funkci do profilu přidat, ačkoliv její využití vzbuzuje také otazníky. Novináři totiž mají zpravidla zakázáno přijímat jakékoliv formy darů a není jisté, jak se k „dýškům“ postaví jejich zaměstnavatelé, tedy vydavatelé.

Úvodní foto: © ima - Fotolia.com


Komentáře