AWS WorkSpaces nabídne dostupné VDI

Amazon Web Services (AWS) spustil novou službu WorkSpaces, díky které by mohlo začít využívat infrastrukturu virtuálního desktopu (VDI) více společností.

AWS WorkSpaces nabídne dostupné VDI


„Dodnes bylo VDI pro společnosti příliš složité a drahé,“ řekl Matt Wood, vedoucí AWS. „Zjednodušení VDI je příležitost, jak ho udělat jednodušším za nižší cenu,“ dodal při představení služby WorkSpaces.

VDI obvykle nabízejí stejné společnosti, které nabízejí i virtualizaci, například Citrix, VMware nebo Oracle. VDI oproti klasickému desktopu nabízí celou řadu výhod. VDI může být zpřístupněn z různých zařízení, což je výhoda pro zaměstnance na cestách nebo pro ty, kteří chtějí přistupovat k pracovnímu materiálu i z domova.

VDI nabízí také bezpečnější prostředí, správce může jednoduše staré VDI s malwarem nahradit novým. Také se hodí pro společnosti využívající BYOD, protože funguje téměř na každém zařízení.

I přes všechny své klady se však VDI v posledních dekádách s oblíbeností moc nesetkal. Možná kvůli vysoké ceně a složité implementaci. Amazon doufá, že svou novou, jednodušší a levnější službou naláká více společností.

Virtuální pracovní plocha může být zpřístupněna z notebooků Mac, iPadů, počítačů s Windows i z tabletů s Androidem. Pokud uživatel zařízení vymění, pracovní plocha zůstane v naprosto stejném stavu na novém zařízení jako na tom předchozím a pokud se uživatel přihlásí na novém zařízení, spojení na původním je automaticky ukončeno.

K využívání WorkSpaces je nutné mít internetové připojení, AWS však hodně zapracoval na minimalizaci latence. Z toho důvodu WorkSpaces používá protokol vzdáleného připojení PCoIP (PC-over-IP), který vyvinula společnost Teradici. Amazon také používá protokol SDX (streaming experience), který není založen na tradičním TCP, ale na méně obvyklém UDP (User Datagram Protocol).

WorkSpaces zahrnují také vícekanálovou redundanci. V případě, kdy je dostupných více sítí, dokáže poznat, která z nich nabízí nejlepší průchodnost. Kromě toho má WorkSpaces také funkce jako streamování či podporu USB, což není u VDI příliš obvyklé.

WorkSpaces aktuálně nabízí omezenou zkušební verzi. Plná verze stojí měsíčně 35 dolarů za desktop s jedním virtuálním CPU a úložným prostorem o velikosti 50 GB a 60 dolarů za verzi s dvěma virtuálními CPU a úložným prostorem 100 GB.

AWS také řeší údržbu a konfiguraci hardwaru, takže společnosti nepotřebují kvůli VDI zvláštní zaměstnance, což by mohlo nabídnout ještě větší úspory.

Úvodní foto: © vege - Fotolia.com


Komentáře