Bankovní služby přes televizi začala nabízet Poštovní spořitelna

Nová služba ČSOB jako údajně první v ČR umožňuje ovládání osobního účtu klientů přes televizi.Televize, přes kterou se bankovní účet ovládá, je pomocí set-top boxu, připojeného k internetu, propojena se střední vrstvou Empire Middleware 24x7, která integruje elektronické obchodní kanály s informačním a transakčním systémem Poštovní spořitelny. Přes tuto střední vrstvu banka napojuje veškeré elektronické služby jako je internet banking, business banking, GSM banking, Call Centra a další.
TV Banka čerpá informace ze systému Empire Contact Management pro správu webové prezentace a zpřístupňuje klientovi účty, informace z banky, zprávy o bankomatech a pobočkách. Při zavádění TV Banky byly v současných aplikacích internetového bankovnictví Poštovní spořitelny provedeny jen drobné změny.
Nový kanál přímého bankovnictví se od ostatních způsobů odlišuje tím, že k jeho ovládání slouží dálkový ovladač a běžná televize. TV Banka je zpřístupněna všem klientům banky, využívajícím službu MAX Internet banking Poštovní spořitelny. Další podmínkou je vlastnictví set-top boxu O2 TV s internetovým připojením nebo zařízení s podporou Windows Media Center od Microsoftu. Výhodou je, že TV Banka využívá modifikovanou verzi internetového bankovnictví, jež je přizpůsobená možnostem set-top boxu O2 TV, zobrazovacím možnostem televize i zařízením s Windows Media Center.
„Mohu říci, že jen potvrzujeme pozici nejdostupnější banky na trhu. Pominu-li síť pošt a bankomatů nebo možnost vybírat hotovost v Albertech a Hypernovách, má nyní klient možnost ovládat svůj účet opravdu kdykoliv a kdekoliv. Ať už to bude cestou do práce z mobilu, v práci přes PC nebo večer doma přes televizi. Nabídneme mu vždy cestu, která je pro něj nejpohodlnější,“ řekl Petr Jaroš, ředitel inovací ČSOB a Poštovní spořitelny.
Zabezpečení přístupu do banky přes televizi a set-top box je velmi podobné jako v případě internetového bankovnictví. Je založeno na zadání přístupového hesla a PIN kódu (stejné na všech přímých kanálech), samotné operace jsou pak autorizovány pomocí SMS klíče. Složitost identifikačního čísla a PIN kódu se neomezuje jen na čísla, neboť je k dispozici i tzv. virtuální klávesnice, jež rozšiřuje numerickou sadu na dálkovém ovladači a kromě zvýšení bezpečnosti hesel dovolí psát například i poznámky. Zasílané SMS i veškerá další komunikace je chráněna šifrováním.
V České republice, ale obecně i v Evropě, je podle dodavatele řešení TV Banka ne úplně obvyklým řešením: mezi další země, kde je tato forma bankovnictví využívána, patří Velká Británie, Nizozemí či Španělsko.


Komentáře