Bill Gates kritizuje Google kvůli projektu Loon

Podle bývalého šéfa Microsoftu potřebují lidé v rozvojových zemích více než jen internetové připojení z „internetových“ balónů.

Bill Gates kritizuje Google kvůli projektu Loon


„Když umíráte na malárii, tak vám nějaký balón asi moc nepomůže. Když dítě dostane průjem, žádná webová stránka mu od něj neuleví,“ řekl Gates v rozhovoru pro deník Business Week.

Aktuálně nejbohatší člověk světa svými slovy narážel na ambiciózní projekt Google Loon, který chce za použití stratosférických balónů dostat internetové připojení i do těch nejzapadlejších končin.

„Určitě věřím v digitální revoluci. Připojování zdravotních center a škol k internetu považuji za dobrý nápad. Tento projekt však pro skutečně chudé země nemá žádný přínos,“ pokračoval Gates.

Gates v rozhovoru také zpochybnil odhodlání Googlu pokračovat v projektech, které prostřednictvím webu Google.org rozjel v rozvojových zemích. Vše prý začalo slibně. Google najal známého fyzika a epidemiologa Larryho Brillianta, který mu měl pomoci v realizaci velkých plánů. „Pak to ale všechno zrušili. Teď už dělají jen své klíčové věci,“ řekl Gates.

Projekt Loon byl spuštěn letos v červnu. V současné době Google testuje novou technologii na sestavě 30 balónů vypuštěných nad Novým Zélandem. Pokud se vše podaří, Google věří, že se mu povede projekt přenést i do jiných oblastí světa. Kromě šíření internetového připojení v rozvojových zemích a místech daleko civilizace by měly balóny pomáhat také při přírodních katastrofách po celém světě.

„Ta myšlenka může znít bláznivě, čemuž odpovídá i název projektu Loon (cvok). Vše je však postaveno na vědeckém základě,“ řek již dříve k Mike Cassidy, který projektu šéfuje.

Google se v rozvojových zemích angažuje také prostřednictvím své iniciativy Google for Nonprofits. Ta spolupracuje s různými organizacemi na zlepšování zdravotní péče v rozvojových zemích. Současně se snaží vyřešit také nedostatek vody.

Úvodní foto: © Bill and Melinda Gates Foundation


Komentáře