Bing od Microsoftu: Růst podílu nového vyhledávače se zastavil

Internetový vyhledávač Bing od Microsoftu po silném startu zaznamenal v uplynulém měsíci poprvé pokles. Jeho aktuální podíl na globálním trhu v září činil 3,39 %.


Informovala o tom společnost Net Applications, který se zabývá výzkumy trhu a své výsledky označuje jako globální. Ještě v srpnu měl Bing podle měření této společnosti podíl 3,52 %, nicméně velmi populární je hlavně v USA, kde byl v srpnu jeho podíl celých 10,7 %, jak informovala společnost Nielsen, která se taktéž zabývá průzkumem trhu.

Pokud se vrátíme zpět ke globálním číslům od Net Applications, podle nich v září poklesl i tržní podíl Googlu a to ze srpnových 83,33 % na 83,13 %, nicméně jde o zanedbatelnou změnu. Velmi výrazný propad ovšem zaznamenal vylledávač Yahoo a to ze 7,28 % na 6,84 %, i když stále zůstává druhým nepoužívanějším internetovým vyhledávačem. Mezi srpem a zářím však naopak výrazně posílil čínský vyhledávač Baidu, který poskočil z 3,46 % na 4,38 %. Detaily o vývoji v oblasti vyhledávačů najdete zde:

http://marketshare.hitslink.com/search-engine-market-share.aspx?qprid=5

Dan Olds, analytik Gabriel Consulting Group, tyto výsledky komentoval slovy, že v případě Bingu jde o jen tak malý výkyv, že z něj nelze dělat žádné větší závěry a až delší časová řada údajů od více zdrojů bude moci vypovídat o trendu, kterým se podíl Bingu vyvíjí. Nicméně je běžné, že období růstu jsou střídány fázemi stagnace či poklesu a bitva mezi Bingem a Googlem je proto otázkou velmi dlouhého časového horizontu.

Společnost comStore pak před několika týdny informovala o posilování pozice Bingu s tím, že mezi červencem a srpnem vzrostl jeho podíl o celých 9,3 %, nicméně od této společnosti ještě nejsou k dispozici čísla za září a také jen těžko lze z jednoho měření mezi dvěma měsíci dělat jakékoliv hlubší závěry. Dan Olds pak dodává, že by se vůbec nedivil, kdyby comStore za poslední měsíc informoval o poklesu podílu u Bingu a tento vyhledávač má podle něj před sebou ještě dlouhou cestu. Nicméně Microsoft jej bude podporovat všemi dostupnými prostředky a jeho naděje na trhu nejsou zanedbatelné, nicméně boj proti Googlu nebude díky jeho dominanci snadný a i v případě dlouhodobého růstu podílu Bingu bude tento trend provázen přirozenými obdobími růstů a propadů.Komentáře