BlackBerry 10 přinese nový koncept služeb

Společnost RIM se odklání od modelu „vše v jednom“ a svým uživatelům bude u BlackBerry 10 nově nabízet řadu doplňkových služeb, ze kterých si budou moci vybrat.

BlackBerry 10 přinese nový koncept služeb


Research in Motion uživatelům umožní, aby si ve svých BlackBerry mohli zvolit jednotlivé služby týkající se třeba bezpečnosti nebo možnosti správy zařízení. Nové schéma, v rámci kterého RIM nenabídne jedno komplexní řešení, ale uživatelé si budou jednotlivé prvky muset sami doinstalovat, bude představeno příští měsíc s uvedením operačního systému BlackBerry 10. Na konferenci k příležitosti představení finančních výsledků za třetí fiskální čtvrtletí to oznámil šéf RIM Thorsten Heins.

Koncept je nastaven tak, aby vyhovoval jednotlivým skupinám klientů. Například menším společnostem může stačit, že BlackBerry bude mít pouze základní funkce typu e-mail, protože pokročilé služby by pro ně byly zbytečné. V současné době jsou všechny služby v BlackBerry v rámci jednoho řešení, za které se platí měsíční poplatek, buďto přímo, nebo prostřednictvím mobilního operátora. Velké firmy budou tento poplatek nejspíše platit i nadále, avšak jiní uživatelé podle Thorstena nebudou muset nově platit nic.

RIM v BlacBerry 10 uživatelům zpřístupní řadu nových služeb včetně možnosti správy vícero mobilních zařízení. Velké firmy si budou moci vybrat předplatné „platinum“ se všemi z nich, nebo pouze některé. „Myslíme si, že naše nová strategie pomůže celému ekosystému BlackBerry,“ uvedl Heins, avšak neřekl, zda uživatelé současného BlackBerry 7 budou nuceni na nový model také přejít.

Ve třetím fiskálním čtvrtletí RIM vykázal opět klesající tržby v oblasti prodeje mobilních telefonů, i když prodej tabletů PlayBook roste. Kanadská společnost v uplynulých letech ztrácí kvůli tvrdé konkurenci, díky propouštění a dalším nezbytným krokům se však managementu povedlo ušetřit na ročních výdajích více než miliardu dolarů. „Věříme, že nyní je firma stabilizovaná a v příštím roce se všechno v dobré obrátí,“ dodal Heins. To bude záviset především na úspěchu nového operačního systému BlackBerry 10, jenž bude představen 30. ledna v New Yorku spolu s několika novými telefony. Operátoři a velké firmy po celém světě zatím na betaverzi BlackBerry 10 reagovali pozitivně, líbí se jim především uživatelské rozhraní. V současné době telefony s novým OS testuje více než 150 operátorů a 120 velkých korporací.

Po vydání BlackBerry 10 však RIM podle svých slov neukončí vývoj BlackBerry 7 a dokonce pro tento systém vydá i několik nových telefonů, jelikož BB7 je značně oblíbený na rozvojových trzích, především v Asii.

Úvodní foto: © Research In Motion


Komentáře