BlackBerry Enterprise Server 10 podporuje iOS a Android

Výrobce telefonů BlackBerry, společnost Research In Motion, oznámila, že nový software pro správu mobilních zařízení získá podporu pro zařízení Apple a Android. Podle analytiků se uvidí až časem, zda nově kladený důraz společnosti na strategii BYOD uspěje.

BlackBerry Enterprise Server 10 podporuje iOS a Android


Společnost oznámila, že software BlackBerry Enterprise Server 10 (BES 10) je dostupný ke stažení od 23. ledna. Produkt kombinuje správu mobilních zařízení, aplikací a bezpečnosti. Na rozdíl od svých předchozích verzí BES 10 podporuje nejen zařízení s OS BlackBerry, ale i přístroje s Androidem a iOS.

Jeff Holleran, ředitel správy produktů pro podniky v RIM, řekl, že rozhodnutí podporovat i další zařízení vzešlo od zákazníků. Firemní zákazníci řekli společnosti, že „jsou pod tlakem od koncových uživatelů, kteří chtějí podporu i pro další zařízení.“ RIM by novou verzí mohl nalákat zpět i některé staré zákazníky, řekl Helloran. Například americká imigrační a celní agentura (ICE) přešla z používání produktů RIM k Applu minulý rok, ale momentálně testuje BlackBerry 10 i platformu BES 10, řekl.

Přes nový důraz na BYOD, BES 10 stále nepodporuje Windows Phone. „Čekáme, až na trhu bude po jeho podpoře dostatečná poptávka,“ řekl Holleran. „Zatím jsme v naší zákaznické základně žádnou poptávku nezaznamenali. Pokud k tomu bude tržní význam, rádi do produktu podporu WP přidáme.“

BES 10 má také funkci, která umožňuje ochranu pracovních aplikací a dat od osobního obsahu, který může uživatel v zařízení mít. Funkce pomáhá společnostem spravovat BYOD pro uživatele, kteří chtějí používat zařízení jak k práci, tak ke hrám, řekl Helleran. Pokud uživatel firmu opustí, mohou být smazaná pouze pracovní data, dodal.

Společnost také změnila cenovou strategii programu. Licence pro jednoho uživatele se dá v USA koupit za 99 dolarů.

Zákazníci mají o BES 10 zájem, tvrdí Holleran. Dodal, že se k vzdělávacímu programu BlackBerry Ready přihlásilo 1600 komerčních i státních organizací z celého světa.

Podpora zařízení s Androidem a iOS v BES 10 je pro RIM „strategií k přežití,“ řekl Ken Dulaney, analytik v agentuře Gartner. Podle Dulaneyho je však nepravděpodobné, že by RIM získal zpět staré zákazníky, kteří od BlackBerry utekli k jiným zařízením.

Jiné produkty pro správu mobilních zařízení, které jsou na trhu, mají více funkcí, včetně podpory pro Windows Phone, a také možnost vybudování firemní obchodu s aplikacemi, řekl Dulaney.

RIM společnosti, které chtějí používat zařízení BlackBerry 10, ke koupi BES 10 v podstatě nutí. Společnost nepovolila přidat podporu svého nového OS do jiných programů ke správě mobilních zařízení. Dulaney ale doporučuje podnikům počkat s koupí BES 10 alespoň půl roku.

Úvodní foto: © Research In Motion


Komentáře