BlackBerry Messenger přichází na iOS a Android

Od tohoto víkendu uživatelé již nebudou potřebovat k připojení ke komunikační službě BBM zařízení od společnosti BlackBerry.

BlackBerry Messenger přichází na iOS a Android


Kanadská společnost BlackBerry potvrdila, že BBM bude zcela zdarma dostupné pro zařízení od Apple a chytré mobilní telefony s operačním systémem Android, avšak zatím ne pro zařízení s Windows Phone. Tento krok přichází poté, co list Wall Street Journal přišel se zprávou, podle které BlackBerry do konce tohoto roku propustí 40 % zaměstnanců. „BlackBerry prochází těžkým obdobím, tržby klesají, ztrácí podíl na trhu kvůli telefonům s Windows Phone a musí udělat něco, aby se situace změnila. Je to dobrá zpráva,“ uvedl analytik Chris Green ze společnosti Davies Murphy Group Europe. „Nabízet BBM napříč platformami aplikaci jistě prospěje.“

Propouštění postihne všechny divize a bude probíhat ve vlnách. V současné době BlackBerry zaměstnává 12 700 lidí, do konce roku tak o své zaměstnání přijde 5000 z nich. Ještě před dvěma roky měla kanadská společnost více než 17 000 zaměstnanců a ve Spojených státech ovládala 14 % trhu se smartphony. Nyní je toto číslo na třech procentech. V minulém čtvrtletí společnost vykázala ztrátu ve výši 84 milionů dolarů s tím, že ještě větší ztráta se očekává v dalším čtvrtletí. Mluvčí společnosti zatím odmítl to, že o práci přijdou čtyři desítky zaměstnanců společnosti komentovat.

BlackBerry představilo dvě nové vlajkové lodě v lednu tohoto roku. Ani jedna z nich se však doposud v Severní Americe příliš neprosadila. Nedávno představený smartphone Z30 tak může reálně být poslední šancí BlackBerry, jak si udržet svůj podíl na trhu.

BBM bude dostupné pro zařízení s Androidem Ice Cream Sandwich a Jelly Bean a iPhony s iOS 6 nebo iOS 7. Pro mobilní platformu od Googlu bude aplikace dostupná od soboty, pro iOS pak od neděle. „S více než miliardou chytrých mobilních telefonů s Androidem, iOS a BlackBerry na trhu a žádnou dominantní komunikační platformou je nabídnutí BBM uživatelům Androidu a iPhonů zcela jistě správným krokem.“ uvedl na oficiálním blogu viceprezident pro BBM Andrew Bocking.

BBM je popisováno jako „klenot“ BlackBerry. To, že bude služba nabídnuta uživatelům konkurenčních platforem, však firmě alespoň v krátkém období peníze nevydělá. „Může je to dokonce stát peníze,“ řekl Green. „V celé firmě musí proběhnout rozsáhlá restrukturalizace a manažeři se musí rozhodnout, zda se budou soustředit na software, monetizaci BBM, licencování svých produktů nebo spojení s jinými společnostmi,“ uvedl Green. Šéf BlackBerry Thorsten Heins představil svůj plán na zachránění firmy na každoroční konferenci v květnu, když řekl, že rozšíření BBM na další platformy je nezbytné. Otázkou je, jak na tento krok budou reagovat konkurenční služby typu Skype nebo Whatsapp.

 

Úvodní foto: © BlackBerry


Komentáře